+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Su Basıncı Nasıl ölçülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Su Basıncı Nasıl ölçülür
  su basıncı nasıl ölçülür kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Su Basıncı Nasıl Ölçülür hakkında bilgi

  Sıvıların belli bir şekli yoktur. İçinde bulundukları kabın şeklini alırlar. Sıvıların katılardan temel farkı akışkan olmalarıdır. Bundan dolayı sıvılar bulundukları kabın taban ve yan yüzeylerine yani dokundukları her noktaya basınç uygularlar.
  Ağzına kadar su dolu kutunun K ve L noktalarından özdeş delik açıldığında alttaki delikten daha hızlı sıvı akışı olup daha uzaktaki bir noktaya temas eder. Bunun nedeni L noktasındaki sıvı basıncının K noktasındakinden büyük olmasıdır.
  Buna göre sıvı basıncı sıvı yüksekliği ile doğru orantılıdır.

  h yüksekliğine kadar sıvı dolu olan kabın tabanına uygulanan sıvı basıncı
  P = h . d . g
  bağıntısı ile hesaplanır.


  Burada h yüksekliği basıncın uygulandığı noktanın sıvının açık yüzeyine olan dik yüksekliği d sıvının yoğunluğu g ise yerçekim ivmesi sabitidir.
  Bu bağıntıya göre basınç hem sıvı yüksekliği hem de sıvının yoğunluğu ile doğru orantılıdır.
  Sıvı basıncı bu iki niceliğin dışında kabın şekline ve biçimine bağlı değildir. Sıvı yüksekliği ve sıvının yoğunluğu değişmemek şartıyla sıvı hacmine de bağlı değildir.
  Sıvı basıncı yüzeye daima dik olarak etki eder. Kap yüzeyinde açılan bir delikten çıkan sıvının yüzeye dik olarak çıkması da basıncın yüzeye dik uygulandığını gösterir. Düzgün silindirik kaba akış hızı sabit olan musluktan su akıyor. Suyun yüksekliği zamanla düzgün olarak arttığı için kabın tabanındaki sıvı basıncı da zamanla düzgün olarak artar.

  Kaba akış hızı sabit olan musluktan su akıyor. Kap yukarı doğru daraldığı için kaptaki sıvı yüksekliği zamanla daha hızlı artmaktadır. Dolayısıyla kabın tabanına etki eden sıvı basıncının artış miktarı artarak şekildeki gibi olur.


  Yine şekildeki kaba akış hızı sabit olan musluktan su akıyor. Kap yukarı doğru genişlediği için kaptaki sıvı yüksekliğindeki artış zamanla yavaşlayacaktır.


  Dolayısıyla kabın tabanındaki sıvı basıncının zamanla değişimi şekildeki gibi olur.

  Kapta birbirine karışmayan d1 ve d2 öz kütleli sıvılar vardır. Kabın tabanındaki toplam sıvı basıncı sıvıların ayrı ayrı basınçlarının toplamına eşittir.
  Psıvı = h1 . d1 . g + h2 . d2 . g dir.

+ Yorum Gönder