+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Isı Ve Sıcaklıklığın Birimi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Isı Ve Sıcaklıklığın Birimi Nedir
  Kısaca Isı Ve Sıcaklıklığın Birimi Nedir 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Isı Ve Sıcaklıklığın Birimi Nedir

  Isı ve sıcaklık iç içe kavramlardır. Genellikle bu iki kavramı aynı şey zannederiz, ancak ısı ve sıcaklık farklı şeylerdir ve farklı şekillerde ölçülür.


  Sıcak bir ortama bırakılan buz parçası belli bir süre sonra erimeye başlar ve tamamen su haline dönüşür. Yanmakta olan ocağın üstünde bulunan su ısı gittikçe ısınır ve sonunda kaynamaya başlar. Yazın ısınan elektrik tellerinin boyu uzar ve teller sarkık bir hal alırlar. Kışın soğuyan tellerin boyu kısalır ve gergin durur. Kısacası ısı maddelerin halinde ve sıcaklığında bir değişmeye neden olur.

  ISI : Bir maddenin bütün moleküllerinin sahip olduğu çekim potansiyel enerjileri ile kinetik enerjilerinin toplamına ısı denir. Isı bir enerji türüdür, diğer enerjilere dönüşebilir. rnrnQ=mct rnrnQ= ısı rnm= kütlernc= öz ısırnt= sıcaklık değişim.

  SICAKLIK : Bir maddenin moleküllerinin ortalama kinetik enerjilerinin bir ölçüsüdür. Enerji değildir.Isı ile sıcaklık arasındaki ilişki, potansiyel enerji ile yükseklik arasındaki ilişkiye benzetilebilir. Nasıl ki EP=mgh bağıntısındaki h enerji değilse; Q=mct bağıntısındaki sıcaklığı ifade eden t de enerji değildir.
  Isı kalorimetre kabı, sıcaklık termometre ile ölçülür. Sıcaklık birimi günülük hayatta °C, teknikte °K dir.

+ Yorum Gönder