+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Farklı Hücre Tiplerine Örnekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Farklı Hücre Tiplerine Örnekler
  Farklı Hücre Tiplerine Örnekler


  Farklı Canlı Gruplarında Hücre:
  Virüsler

  Virüsler aslında canlı olarak kabul edilmiyorlar. Ancak, farkı anlayabilmek için onların da yapısını görmemiz gerekiyor. Virüslerde yalnızca basit yapılı bir kalıtsal madde bulunuyor. DNA ya da RNA’dan yalnızca birini taşıyan virüsler, bunları konak canlılara iletiyorlar ve konaklarının hücre bileşenlerini kullanarak kendi proteinlerini sentezletiyorlar.

  Prokaryotlar (Bacteria ve Archaea):
  Prokaryot canlılar, zarla çevrili organellere sahip değiller. Tek tip fosfolipid içeren bir hücre zarları, hücre duvarları, basit yapılı ribozomları, halkasal yapıda DNA’ları ve bazen de plazmidleri bulunuyor. Diğer organel içerikleriyse, sitoplazma içinde belirli bölgelerde yoğunlaşmış halde görülüyor.

  Protistler (Protista) : Ökaryot canlılardan oluşan bu bir hücreliler grubunda, organeller oldukça basit yapılı. Suda yaşayan türlerde gaz kesecikleri görülürken, alglerde çok basit yapılı kloroplastlar, bazı türlerde fazla suyu dışarı atmaya yarayan kasılabilen vakuoller, birçok türde de hareketi sağlayan flagella ve benzeri yapılar bulunabiliyor.

  Mantarlar (Fungi) :Mantar hücreleri, genel olarak “hif” adı verilen özel yapılardan oluşuyor. Hiflerde, bitki hücrelerinde görülen selüloz yerine, kitin içeren bir hücre duvarı bulunuyor ve hücreye şeklini veriyor. Bu hücrelerde kloroplast ve sentriyol bulunmuyor. Diğer organellerse, hayvan hücrelerine benziyor.

  Bitkiler (Plantae):
  Bitkilerde selüloz yapılı bir hücre duvarı ve fotosentez yapımından sorumlu kloroplastlar bulunuyor. Lizozomları olmayan bu hücrelerin enzim tepkimelerinden, vakuoller ve peroksizomlar sorumlu. Bu hücrelerin sentriyolleri bulunmadığı için, bölünme esnasında iğ iplikçikleri sitoplazma içeriğinden oluşturuluyor. Hücre duvarının varlığı nedeniyle dörtgenimsi şekle sahip olan bitki hücrelerinin, bölünme biçimi de hayvan hücrelerinden farklı.

  Hayvanlar (Animalia): Hayvan hücrelerinde bir hücre duvarı bulunmuyor. Bu nedenle şekilleri, dokulara göre büyük çeşitlilik gösterebiliyor. Kloroplast taşımayan hayvan hücreleri, bitki hücrelerinden farklı olarak lizozom ve sentriyol taşıyorlar. İçerdikleri organeller, doku tipine göre değişiklik gösterebiliyor.
 2. Acil

  Farklı Hücre Tiplerine Örnekler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder