+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Türkçe’nin Hedefleri, Türk Dilinin Hedefleri, Amaçları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Türkçe’nin Hedefleri, Türk Dilinin Hedefleri, Amaçları
  Türkçe’nin Hedefleri, Türk Dilinin Hedefleri, Amaçları

  1 - Dilimizi, Osmanlıcanın gelişmeye engel olan pürüzlerinden ayıklamak; yazı dilinden, Türkçeye yabancı kalmış olan unsurları atmak.

  2 - Aydınların dili ile halkın dili, konuşma dili ile yazı dili arasındaki Osmanlıca dolayısıyla ortaya çıkmış olan açıklığı kapatarak. dile millet varlığı içinde birleştirici ve bütünleştirici bir nitelik kazandırmak.

  3 - Türk diline yapı ve özelliklerine uygun millî bir gelişme yolu çizebilmek.

  4 - Türkiye Cumhuriyetinde öğretim birliğine paralel olarak eğitimi millîleştirmek ve öğretimi millî terbiyenin gerekli kıldığı bir millî eğitim diline kavuşturabilmek.

  5 -
  Türkçenin güzellik ve zenginliklerini ortaya koyabilmek için onu dünya dilleri arasındaki değerine yaraşır bir seviyeye ulaştırabilmek (bilgi yelpazesi.net) için dilimizi bir bilim kolu olarak ele almak ve üzerinde kaynaklarına inen derinlemesine araştırma ve incelemeler yapmak gibi hususlar, işte hep dil devriminin bu temel düşüncesini gerçekleştirme amacına yönelmiş olan maddelerdir.
 2. Acil

  Türkçe’nin Hedefleri, Türk Dilinin Hedefleri, Amaçları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder