+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Parankima hücreleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Parankima hücreleri
  Parankima hücreleri


  bol stoplazmalı, ince zarlı, kofulları küçük ve az sayıda olan canlı hücrelerden oluşurlar. bitkinin diğer doku ve organlarının arasını doldururlar. farklı şekillerde olan bu dokunun hücrelerinde kromoplast, kloroplast ve lökoplast denen plastidler bulunur. besin maddelerinin depolanmasını, iletilmesini ve solunum gibi metabolik olayları gerçekleştirir.görevlerine göre 4 çeşittir:
  - özümleme (assimilasyon) parankiması: yeşil bitkilerin yapraklarında, genç gövde ve dallarında bulunur. bol kloroplastları yapılır. fotosentezin gerçekleştiği dokudur. besin sentezler. bir yaprağın kesitinde üst epidermisin altında silindir şeklinde bulunan bol kloroplastlı hücrelerin oluşturduğu doku palizat parankimasıdır.palizat parankimasının altında daha az kloroplast taşıyan sünger parankiması bulunur.

  - depo parankiması: bitkinin kök, gövde, tohum ve meyvelerinde bulunur. şeker, nişasta, protein gibi maddelerin depolanmasında görev alır. bu dokunun hücreleri klorofilsiz veya çok az klorofilli ince zarlı büyük parankima hücreleridir.

  - iletim parankiması: özümleme parankiması ile iletim demetleri arasında su ve besin iletimini sağlar. hüzreleri kloroplastsızdır.

  - havalandırma parankiması: geniş hücreler arası boşluklar vardır. oksijen temininde güçlükle karşılaşan bataklık ve su bitkilerinin kök ve gövdelerinde bulunur. bitkinin gaz alışverişinde görevlidir.
 2. Acil

  Parankima hücreleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder