+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Metafor nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Metafor nedir
  Metafor nedir


  Metafor, diğer adıyla “Mecaz“… Etimolojik olarak Antik Yunan ‘a kadar uzanan bir söz sanatı, tıpkı Türk Edebiyatın’ daki Mecaz-i Mürsel ya da Kinaye gibi. Ancak kavram bu kadar yüzeysel bir tanımla geçiştirilemez.Metafor yazıp, okuyabilmek her şeyden önce ince bir zeka gerektiriyor ve internette gezindiğim kadarıyla çok da üzerinde durulan bir konu başlığı değil. Kategori olarak belki biraz zayıf duruyor ama ben bu başlığı gerçekten sevdim, bu başlık altında, -sanal veya neşriyatta hem orjinal hem de eğlenceli şeyler çıkartılabilir diye düşünüyorum.
  Metafor, anlamın yolundan saptırılması ve okuyucunun hayal gücüne bırakılması, bir diğer tanım ise: Anlamın içine fantastik öğeler serpiştirip, onu sarsıp, yepyeni, eğlenceli ve zengin hale getirme sanatı…

  matafor.jpg


  Bu tarzda yazılmış metinleri okurken kişinin zengin bir kelime dağarcığı ve obsesif bir yapıda olması bence faydalı, bu sayede zengin bir imgelem ortaya çıkacaktır. Bunu algılamak ayrı bir yetenek istiyor. Metaforik metinler tıpkı aforizmalarda olduğu gibi okunması kolay ancak algılanması zor metin çeşitleridir.
 2. Acil

  Metafor nedir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder