+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda İslamın hukukun üstünlüğüne verdiği önem Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  İslamın hukukun üstünlüğüne verdiği önem
  İslamın hukukun üstünlüğüne verdiği önem


  Allah, insanı yarattıktan sonra sayısız nimetler ve birtakım temel haklar vermiştir. Yaşam hakkı, bu temel hakların başında gelmektedir. Yaşam hakkı, doğuştan özgür ve günahsız bir şekilde temel haklara sahip, insanın temel ve vazgeçemeyeceği hakkıdır. Yaşama hakkı her türlü saldırıdan korunmuş, kutsal bir haktır. Yüce dinimiz İslam, insanların yaşama hakkına ve yaşatmaya önem vermiş, haksız yere bir insanı öldürmeyi büyük günah saymıştır. Bu hakkı korumak için bir takım tedbirler alan İslam, yaşam hakkını çiğneyenlere hem dünyada hem de ahirette cezalar koymuştur. Kur’an-ı Kerim’de; “… Allah’ın haram kıldığı canı haksız yere öldürmeyin..” (İsra suresi, 33. ayet.). buyrulmaktadır. Yine Kur’an’da bir insanı haksız yere öldürmenin bütün insanlığı öldürmekle eşdeğer tutulduğu bildirilmektedir:
  “…Kim bir cana kıymamış ya da yeryüzünde bozgunculuk yapmamış olan bir canı öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de onu hayatını kurtarmak suretiyle yaşatırsa bütün insanları yaşatmış gibi olur..” (Maide suresi, 32. ayet.)
 2. Acil

  İslamın hukukun üstünlüğüne verdiği önem isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


islamın hukukun üstünlüğüne verdiği önem,  islamın hukukun üstünlüğüne verdiği önemi bir örnekle anlatınız,  islamın hukukun üstünlüğüne verdiği öneme örnek,  islam hukukunun ustunluğune verdiği onem,  islam dininin hukukun üstünlüğüne verdiği önem,  islamın hukukun üstünlüğüne ornek