+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Eş Basınç Eğrisi (izobar) nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Eş Basınç Eğrisi (izobar) nedir
  Eş Basınç Eğrisi (izobar)

  Eş Basınç Eğrisi (İzobar);
  Yeryüzünde hava basıncı eşit olan noktaları gösteren eğrilerdir.

  Yerçekimi etkisi altında hava da yere bir kuvvet tatbik eder. “Hava basıncı” denilen bu kuvvet her bölgede eşit değildir; bazı bölgelerde az, bazı bölgelerde çoktur. Aradaki farkları hesaplayabilmek için normal bir basınç kabul edilmiştir. 45° boylamda, 0° sıcaklıkta, 760 milimetre uzunluğundaki civa sütununun deniz kıyısındaki basıncına eşit basınç “normal hava basıncı” olarak alınmıştır. Buna “1 atmosfer” adı verilir. Bu değerden küçük basınçlara “alçak basınç”, büyük basınçlara da “yüksek basınç” denilir.

  Genel olarak bir yerin basıncı o yerin sıcaklığıyla değişir. Çok ısınan yerler alçak basınçlı, az ısınan yerler de yüksek basınçlıdırlar.

  Böyle değişik basınçlı bölgelerin yeryüzünde dağılışını incelemek için hartalar üzerinde “eş basınç (izobar) eğrileri” çizilir. Bu eğriler basınçları eşit olan noktaların harta üzerinde birleştirilmesiyle elde edilir.

  Eş basınç eğrilerini çizmek İçin bir yerin ortalama basıncı bilinmelidir. Bunun için, basıncın çeşitli zamanlardaki değerleri ölçülerek ortalaması alınır, bu ortalamaları eşit olan noktalar birleştirilir. Böylece elde edilen eş basınç eğrileri coğrafya incelemelerinde birçok faydalar sağlar. Yıllık veya aylık ortalama basınçlarla çizilen yıllık veya aylık eş basınç eğrileri vardır.
 2. Acil

  Eş Basınç Eğrisi (izobar) nedir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder