+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Özgül ısı ne demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Özgül ısı ne demektir
  Özgül ısı ne demektir Kısaca

  ÖZGÜL ISI;
  Farklı maddelerin eşit kütlelerinin sıcaklığını bir derece artırabilmek için farklı miktarlarda enerji gerektiği, deneyler sonucu bildiğimiz biri olgudur. Örneğin, 1 kg demirin sıcaklığını 20 °C’den 30 °C’ye yükseltmek için 4.5 kJ enerjiye gerek duyulurken, 1 kg suyun sıcaklığını aynı aralıkta artırmak için bunun 9 katı olan 41.8 kJ enerjiye gerek duyulur. Bu nedenle maddelerin enerji depolama yeteneklerini belirten bir özeliğin tanımlanmasına gerek duyulmuştur. Bu özellik özgül ısıdır.

  Özgül ısı ne demektir.jpg
  Özgül ısı, bir maddenin birim kütlesinin sıcaklığını bir derece artırmak için gerekli enerji diye tanımlanmıştır. Genellikle bu enerji, hal değişiminin nasıl gerçekleştiğine bağlı olarak farklı olacaktır. Termodinamikte iki özgül ısı tanımı yaygın olarak kullanılır: Sabit hacimde özgül ısı Cv ve sabit basınçta özgül ısı Cp

  Fiziksel olarak, sabit hacimde özgül ısı Cv, maddenin birim, kütlesi m sıcaklığını sabit hacimde bir derece yükseltmek için gerekli enerji diye açıklanabilir. Aynı işlemi basınç sabit kalırken yapmak için gerekli enerji de, Cp veya sabit basınçta özgül ısıdır.

  Sabit basınçta özgül ısı Cp, sabit hacimde özgül ısı Cv den her zaman daha büyüktür. Bunun nedeni, sistemin sabit basınçta genişlerken yaptığı iş için, fazladan bir enerjinin gerekli olmasıdır.
 2. Acil

  Özgül ısı ne demektir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder