+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Anadolu daki Kalkolitik Devri Yerleşimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Anadolu daki Kalkolitik Devri Yerleşimleri
  ANADOLU'DAKİ KALKOLİTİK (TAŞ MADEN) DEVRİ YERLEŞİMLERİ (M.Ö 5500 - M.Ö 3200)

  Truva

  Çanakkale yakınlarındadır. Batı Anadolu'nun en önemli merkezidir. Alman arkeoloji meraklısı Schlimann tarafından yapılan kazılar sonucunda Truva'da üst üste 9 şehir kalıntısına rastlanmıştır. kat Kalkolitik, 2, 3, 4. katlar Eski Tunç (Bakır), j 6. ve 7. katlar Hititler, 8. kat Yunanlılar, 9. kat ise Romalılar döneminden kalmadır.
  Truva, Kalkolitik devirden itibaren insanların vazgeçemediği bir yerleşim merkezidir. Coğrafi konumu nedeniyle doğudan ve batıdan gelen kültür etkilenmelerine açıktır. Megaron denen etrafı surlarla çevrili bir alanın ortasındaki dikdörtgen planlı evler bulunmuştur. Ayrıca Truvalıların Mi-kenlerle yaptığı Truva Savaşları önemli yer tutmaktadır. Truva Savaşları'nın en önemli özelliği Boğazlar'ın hâkimiyetini ele geçirmek için yapılan i ilk savaş olmasıdır.

  Alişar

  Yozgat yakınlarındadır. Yapılan kazılar sonucunda Alişar'da üst üste 7 şehir kalıntısına rastlanmıştır. 1,2 ve 3. katlar Kalkolitik, 4, 5, 6 ve 7. katlar ise tarih çağlarına aittir.

  Alacahöyük

  Çorum yakınlarındadır. Yapılan kazılarda üst üste 4 şehir kalıntısına rastlanmıştır. 1. ve 2. katlar Kalkolitik, 3. ve 4. katlar ise Tarih çağlarına aitt 2. Acil

  Anadolu daki Kalkolitik Devri Yerleşimleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder