+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Lidyalılar kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Lidyalılar kimdir
  LİDYALILAR


  Günümüzdeki İtalyanların atalarıdır. Ege güçleriyle Anadolu'ya gelen Lidyalılar; bir dönem Hi-titlerin, daha sonrada Friglerin egemenliğinde yaşamışlardır. Frig Devleti'nin yıkılmasıyla bağımsız hâle gelmişlerdir. Lidya Devleti M.Ö VII. yüzyılda Kral Giges tarafından başkent Sard olmak üzere kurulmuştur. Batı Anadolu'da Gediz ve Küçük Menderes Nehirleri arasında kalan bölgede mer-kezileşmişlerdir. En parlak çağlarını Kral Krezüs zamanında yaşayan Lidyalılar en çok Perslerle mücadele etmişlerdir. Batı Anadolu'daki Lidya hakimiyetine Persler, M.Ö VI. yüzyılda son vermişlerdir.
  Lidyalılar çok tanrılı bir dinî inanç sistemine sahiplerdi. Frig tanrıçası Kibele'nin yanı sıra Çeşitli Yunan tanrılarını da benimsemişlerdi. Ahiret inancı Lidyalılarda gelişmemiştir.
  Lidya ekonomisinin temeli kara ticaretine dayalıydı. Deniz ticaretiyle uğraşmamalarının sebebi bu alanda kendilerinden daha güçlü rakiplerin bu-lunmasıydı. Dünyanın en eski ticaret yolu olan Kral Yolu'nu açan Lidyalılar kara ticaretinde oldukça gelişmişlerdi. Başkent Sard ile Kuzey Mezopotamya arasındaki Kral Yolu bu iki ülke halklarının ticari faaliyetlerini geliştirmiştir. Ekonomileri ticaret gelirleriyle oldukça güçlenen Lidyalılar alışverişte ve ticarette takas usulüne son vererek parayı kullanan ilk toplum olmuşlardır. Banka, faiz gibi parasal değerleri de uygarlık tarihine kazandıranlar Lidya halkıdır. Ticaretle birlikte ekonomileri oldukça güç-l'enen Lidyalılar lüks içinde yaşamışlardır. Bu du-
  rum Lidyalılarda millet olma bilincinin oluşmasını
  engellemiştir. 2. Acil

  Lidyalılar kimdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder