+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Girit uygarlığı hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Girit uygarlığı hakkında bilgiler
  GİRİT UYGARLIĞI (MİNOS)

  Ege Havzası'nda kumlan en eski uygarlıktır. Girit adası Akdeniz ile Ege Denizi arasında çok önemli konuma sahip olan bir adadır. Girit'te yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen sonuçlara göre Cilalı Taş Devri'nden itibaren burada yaşam vardır. Ayrıca Girit halkının Anadolu halkıyla akraba olduğu anlaşılmıştır. Girit'te ele geçirilen bulgularla Burdur-Hacılar'da ortaya çıkarılan bulguların aynı olması bunun en önemli kanıtıdır.
  Girit halkı deniz ticaretinde oldukça gelişmiştir. Anadolu, Mısır, Suriye ve Kıbrıs'la ticaret yapan Giritliler bu yönleriyle kültür etkileşimine açık bir konuma sahiptir. Ön-Asya ve Yunanistan arasında köprü görevi yürütmüşlerdir. Barışçı bir toplum olan Giritliler güçlü bir donanmaya da sahip oldukları için şehirlerin etrafını surlarla çevirme ihtiyacı duymamışlardır.
  Din konusunda en çok Anadolu'nun etkisinde kalan Giritlilerde çok tanrılı inanç söz konusuydu. En önemli tanrıları Rea idi. Tanrılarını insan şeklinde düşünen Giritliler ahirete de inanıyorlardı.
  Dil konusunda önceleri Mısır Hiyeroglifi'nin etkisinde kalan Giritliler sonraki dönemlerde kendi-- lerine özgü Linear A ve Linear B yazı sistemlerini kullanmışlardır. Bu yazı sistemi oldukça karışık olduğundan yayılamamıştır.
  Şehircilikte önemli adımlar atan Giritliler, üç katlı evler inşa etmişlerdir. Saray mimarisinde ve seramikçilikte ileri giden Giritlilerin en önemli mimari eserleri Knossos Sarayı'dır.
  Ege Havzası'nın bu ilk uygarlığına Ege'de meydana gelen büyük bir deprem son vermiştir. 2. Acil

  Girit uygarlığı hakkında bilgiler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


girit uygarlığı kısa bilgi