+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda 2.Göktürk Devleti (682 - 745) hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  2.Göktürk Devleti (682 - 745) hakkında bilgi
  II. GÖKTÜRK (KUTLUĞ) DEVLETİ (682 - 745)

  630 tarihinde itibaren Göktürkler Çin hâkimiyeti altında yaşamaya başlamışlardı. Her ne kadar Orta Asya'damillet olarak varlığını sürdürseler bile kendilerine ait bir devlet bulunmadığı için Çinlilerle mücadele içinde olan Türkler bu mücadeleyi kazanmış ve II. Göktürk Devleti'ni kurmuşlardır.
  Çin sarayında görevli olan Kürşad'ın çıkardığı ayaklanma Türklere moral kazandırmış ve 682 yılında İlterlş Kutluğ Kağan'ın başlattığı mücadelede Ötüken'i alınarak II. Göktürk Devleti'ni kurmasıyla sonuçlanmıştır.
  Türk Tarihi'nin ilk büyük bağımsızlık savaşını veren Kutluğ Kağan (İlteriş) devleti teşkilatlandırmış ve Çin'e seferler düzenlemiştir. Kutluğ Kağan'ın veziri Tonyukuk idi. Kutluğ Kağan'ın ölmesinden sonra bozulan düzeni Kapgan Kağan sağlamıştır. Kapgan Kağan bozulan Türk birliğini yeniden oluşturmuştur. Bilge Kağan ise devleti eski gücüne eriştirmiştir. Kardeşi Kültiğin ve veziri Tonyukuk'un da yardımıyla devleti güçlendirmiş olan Bilge Kağan'ın ölümünden sonra iç isyanlar
  başlamış; Uygur, Basmil ve Karluklar birleşerek II. Göktürk Devleti'ni yıkmışlardır.
  727 - 735 yılları arasında Bilge Kağan, Kültiğin ve Vezir Tonyukuk adına 3 kitabe dikilmiştir. Kitabeler Yolluğ Tlğin tarafından yapılmıştır. Türk tarihinin en eski yazılı belgeleri Orhun Abideleri'dir. Ancak bu abidelerde kullanılan dilin zenginliği Türklerin daha eski zamanlarda da yazıyı kullandığı tezini güçlendirir.
  UYARI
  Esik Gölü kenarındaki bir kurganda ele geçirilen yazılı belgeler M.Ö V. yüzyıla aittir. 2. Acil

  2.Göktürk Devleti (682 - 745) hakkında bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder