+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Hüçre Bölümleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Hüçre Bölümleri Nelerdir
  HÜCRE BÖLÜNMELERİ

  Hücreler bölünme olayı ile çoğalırlar. Bölünme hücrenin hayatını devam ettirebilmesi için zorunlu olmamakla birlikte büyüme, gelişme ve üreme olaylarının gerçekleşebilmesi için zorunlu bir olaydır.

  Hücre bölünmesi hücrelerin genetik yapılarına, özelliklerine, görevlerine, bulundukları yere, can lıların yaşama süresine göre değişiklikler gösterir.

  Bölünme hızı her canlıda ve aynı bireyin değişik dokularında farklılık gösterir. Örneğin, kemik iliği, bağ, epitel ve epidermis gibi dokularda, embriyo hücrelerinde sürekli ve hızlı hücre bölünmeleri görülürken sinir ve retina hücreleri gibi çok fazla özelleşmiş hücrelerde belirli bir süre sonra hiç bölünme görülmez.

  Bölünme olayı tek hücreli canlılarda sadece ço ğalmayı sağlarken, çok hücreli canlılarda doku, organ ve sistemlerin büyüyüp gelişmesi, yıpra nan dokuların onarılması, ölen hücrelerin yerine yenilerinin yapılmasını sağlar. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Hücre bölünmeleri iki çeşittir. bunlar mayoz ve mitoz. mitız bölünme tek hücrelilerde çoğalma çok hücreli canlılardada büyüme,onarma gibi olayları geçekleştirir. mayoz bölünme kalıtsal çeşitliliği artırır ve sonucunda 4 hücre meydana getirir.
+ Yorum Gönder