+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Oogenez Kısaca Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Oogenez Kısaca
  OOGENEZ

  Dişi üreme organları olan ovaryumlarda mayoz bölünme ile yumurta üretilmesine oogenez denir. Yumurta ana hücresinden mayoz bölünme ile haploit dört tane hücre oluşur.

  Oogenezde sitoplazma bölünmeleri eşit olmaz. Bu nedenle oluşan dört hücreden bir tanesi bü yük (ootid) üç tanesi küçüktür (kutup hücreleri).

  Ootid farklılaşarak ovumu (olgun yumurta hücre si) oluştururken ikincil kutup hücreleri eriyip kay bolur. Sonuçta bir tane yumurta ana hücresinden bir ta ne gamet (yumurta) oluşur. 2. Ziyaretçi

  kardeş ben bunun şeklini arıyom bulamıyom yardımcı olsanız
 3. Fatma
  Administrator
  kardeş ben bunun şeklini arıyom bulamıyom yardımcı olsanız

  oogenez.jpg
  Yumurta oluşumu demektir. ilk üreme hücreleri mitozla oogoniumu oluşturur. oogonium büyüyerek primer oosit haline gelir. prime oosit mayozun başladığı evredir. mayoz1 sonunda bir seconder oosit ile bir kutup hücresi oluşur. seconder oosit, mayoz2 geçirerek oosit halini alırken; mayoz1 sonucu oluşan kutup hücresi bölünerek iki kutup hücresi daha oluşturur. totalde 3 kutup hücremiz bir de oosit denilen yumurta hücremiz olur.
 4. Ziyaretçi
  Oogenezin gerceklestigi yer ve sonuç nedir ?

 5. Fatma
  Administrator
  Oogenezin gerceklestigi yer ve sonuç
  Yumurtalıkta çok sayıda kesecik (folikül) bulunur. Her kesecikte ise bir tane birincil oosit vardır. Her ay genellikle bir yumurta hücresi olgunlaşarak döllenmenin gerçekleşebilmesi için yumurtalığın dışına bırakılır.

+ Yorum Gönder


oogenez nedir,  oogenez nedir kısaca,  oogenez,  oogenez nedir kisaca,  oogenez sonucu neden dört tane yumurta hücresi oluşmaz,  oogenez kısaca