+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Isı Denge Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Isı Denge Nedir
  ısı denge nedir kısaca

  Termodinamikte bir termodinamik sistem, ısıl denge, mekanik denge, radyasyon dengesi ve kimyasal dengede olduğunda, sistem termodinamik dengededir ve cisimler arası net ısı aktarımının sıfırdır. Termodinamik dengede bulundukları ortak bir cisim bulunan iki cisim birbirleriyle de dengededir şeklinde genişletilip termodinamiğin sıfırıncı kanunu oluşturulmuştur. Homojen bir cisim tek başına söz konusu olduğunda cismin sıcaklık gradyanın her noktasında sıfır olması demektir.

  \ Q_{net}=0

  Eğer ısı aktarımı sadece iletim veya taşınım (konveksiyon) yolu ile yapılıyorsa Fourier yasasına göre cisimler arasındaki sıcaklık farkının sıfır olmadan termodinamik denge oluşmaz. Isı iletimi yayılım (radyasyon) yolu ile gerçekleşiyorsa ve cisimlerin emmisiviteleri aynı ise yine aynı denge durumu sıcaklıklarının aynı olmasına indirgenebilir. Ama farklı emmisiviteleri olan cisimlerin termodinamik denge durumunda cisimlerin sıcakları farklıdır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Isı dengesi, iki farklı sıcaklık arasında gerçekleşen ısı alışverişinin her iki sıcaklık eşitlenene kadar gerçekleşmesiyle oluşur. ısı dengesi sağlanırken ısı alışverişi sıcaktan soğuğa doğru gerçekleşir.
+ Yorum Gönder


ısıl denge nedir,  ısı dengesi nedir,  ısı ve denge nedir,  ısıl denge nedir fizik,  ısı dengesi,  ısıl denge nedir kısaca