+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Hukuk ve Kanunlarımız Forumunda İştiraka Nafakası Almak İçin Gerekli Şartlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İştiraka Nafakası Almak İçin Gerekli Şartlar
  İştiraka Nafakası Almak İçin Gerekli Şartlar

  İştiraka Nafakası Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir


  1- Evliliğin butlanına karar verilmesi halinde:

  Butlanına karar verilen bir evlilik için, butlan kararından önce ve karardan sonraki 300 günde doğan çocuklar, evlilik içinde doğmuş sayılır. Butlan kararıyla birlikte çocuğun veya çocukların kimin velayetinde kalacağına ve diğer eşin ödeyeceği nafaka miktarına da karar verilir.  2- Ayrılık halinde:
  Boşanma davasında hâkim, boşanma yerine ayrılığa da hükmedebilir. Böyle bir durumda ya da ayrılık davası sonucunda ayrılığa karar verilmiş olması halinde, ayrılıkla birlikte ayrılık boyunca çocuğun veya çocukların kimin velayetinde kalacağına ve diğer eşin ödeyeceği nafaka miktarına da karar verilir.

  3- Boşanma halinde:
  Boşanma istemini yerinde görerek tarafların boşanmasına karar veren hâkim, aynı davada, boşanmadan sonra çocuğun veya çocukların kimin velayetinde kalacağına ve diğer eşin ödeyeceği nafaka miktarına da karar verir. Bu hususta karar verilmemiş olması ya da çocuğun boşanmadan sonra ve fakat iddet müddeti içinde dünyaya gelmesi durumunda, taraflardan birinin başvurusu üzerine hâkim velayet ve iştirak nafakası hakkında kararını verir. Boşanma davası sürerken iştirak nafakasının istenmemiş ya da iştirak nafakasından feragat etmiş olan eş, sonradan iştirak nafakası isteyebilir. Bu, anlaşmalı boşanma davaları için de geçerlidir.

  4- Birlikte yaşamaya ara verilmesi halinde:
  Yukarıda, ‘Tedbir Nafakası’ başlığı altında sözünü ettiğimiz şartların oluşmasıyla hâkimin ayrı yaşayan eşi haklı görmesi halinde, birlikte yaşamaya ara verilmesi kararının yanında velayet ve iştirak nafakası hususları da düzenlenir.

  5- Çocuğun evlilik dışında dünyaya gelmesi halinde:
  Evlilik dışı dünyaya gelen çocuk ile annesi arasındaki soybağı doğumla kurulurken, baba ile soybağı, ya annenin nüfus müdürlüğüne bildirdiği babanın anneyle resmen evli olması veya sonradan evlenmesi, ya babanın çocuğu hukuken tanıması ya da hâkim kararıyla kurulur. Soybağına ilişkin bir davada (babalık davası) hâkim, çocuk ile soybağı kurulmasına hükmettiği takdirde, velayet ve iştirak nafakası hususlarında da karar vermelidir.
 2. Acil

  İştiraka Nafakası Almak İçin Gerekli Şartlar isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder