+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Hukuk ve Kanunlarımız Forumunda Kişi ya da Ailelerin Koruyucu Aile Olmasına Nasıl Karar Verilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kişi ya da Ailelerin Koruyucu Aile Olmasına Nasıl Karar Verilir
  Kişi ya da Ailelerin Koruyucu Aile Olmasına Nasıl Karar Verilir?

  Koruyucu Aile Hizmetinin Esasları

  - Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olup,
  - Türkiye’de sürekli ikamet eden,
  - Okur yazar olan,
  - Çocuğa kanunen bakmakla yükümlü öz anne- baba ya da vasi dışındaki herkes koruyucu aile olmak üzere İl Müdürlüklerine başvurulabilmektedir. Eşlerin birlikte başvurmaları gerekmektedir.

  Özellikle çocuğun yakın çevresinde olan akrabalar, komşular ya da aile dostları tercih edilmektedir.

  Koruyucu aile olmak isteyen kişi bekar ise yerleştirilecek çocuğa diğer ebeveynin yoksunluğunu hissettirmeyecek akraba ilişkilerine sahip olması konusu değerlendirilmektedir.

  Başvuru sırasında ilgili Sosyal Çalılşmacı tarafından Koruyucu Aile Hizmetinin esasları, işleyişi ve aileye yerleştirilecek çocukların özellikleri hakkında bilgi verilmektedir.

  Üçüncü aşamada, verilen bilgiler ışığında koruyucu aile olmaya kesin karar verilirse, Sosyal Çalışmacı tarafından evde, işyerinde, başvuran ailenin çocuklarıyla vb. bir dizi görüşmeler yapılmaktadır. Bu görüşmelerde amaç ailenin ve çevresinin yerleştirilecek çocuğa her açıdan uygun olup olmadığının belirlenmesidir. Bu bağlamda, koruyucu aile başvurusu kabul edilenler hakkında çevre ve ekonomik koşulları, yaşları, kişilik özellikleri, evlilik ve sosyal ilişkiler, çocuk yetiştirme konusunda tutum ve davranışları, diğer aile üyelerinin bu konudaki düşünceleri ve çocuk ile koruyucu aile ilişkileri açısından önem taşıyan benzeri hususlar dikkate alınarak yapılan görüşmelerden elde edilen bilgilere ilişkin sosyal inceleme raporu hazırlanmaktadır.
 2. Acil

  Kişi ya da Ailelerin Koruyucu Aile Olmasına Nasıl Karar Verilir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder