+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Hukuk ve Kanunlarımız Forumunda Boşanma davalarında kimler şahit olarak dinlenebilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Boşanma davalarında kimler şahit olarak dinlenebilir
  Boşanma davalarında kimler şahit olarak dinlenebilir


  Ailenin yakınları, komşular, arkadaşlar ya da hiç tanımadıkları ama birebir olaylara şahit olan kişiler tanıklık yapabilirler. Önemli olan tanığın doğru beyan vermesidir.

  Boşanma davasında çocukların şahitliği kabul edilir mi?
  Çocuklar da şahit olarak dinlenebilir. Ancak çocuğun idrak çağı denilen yaşa ulaşmış olması gerekir. Yasa koyucu bunun için herhangi bir yaş sınırı belirtmemiştir. Ancak uygulamada 12 ve üzeri çocukların dinlendiğini görüyoruz.

  Mahkeme çocuklara boşanma davasına sebep olan olaylarla ilgili bilgi ve tanıklıklarını soracaktır. Örneğin, zinaya dair boşama davası açılıyorsa ve çocukların şahit olduğu bir olay varsa, telefon konuşmalarına tanıklık etmişse, çocuklar tanık olarak ifade verebilir.

  10 yaşından küçük çocukların tanık olarak dinlendiklerine pek rastlanmaz. Bunun nedeni hem ebeveyn baskısına daha kolay maruz kalmaları hem hayal dünyalarının daha gelişmiş olması nedeniyle olayları çarpıtabilme ihtimalleri hem de kendilerini ifade etmede zorlanmalarıdır.
 2. Acil

  Boşanma davalarında kimler şahit olarak dinlenebilir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


boşanma davasında çocukların şahitliği,  boşanma davasında kimler şahitlik yapabilir