+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Hukuk ve Kanunlarımız Forumunda Belediye başkanlığı seçimlerinin nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Belediye başkanlığı seçimlerinin nedenleri nelerdir
  kısaca belediye başkanlığı seçimlerinin nedenleri nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Belediye başkanlığı seçimlerinin nedenleri nelerdir

  KISACA BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ NEDENLERİ


  Seçim, kendilerine memuriyet, temsil yetkisi veya bir vekalet verilecek, kanuni şartlara uygun kişilerin, bir kısım veya bütün vatandaşlar tarafından tercih ve tespit edilmesi işlemi; intihab. Toplu bir iradenin birden fazla aday arasında tercihte bulunması. Tayin etme, atama işleminin zıddı. Milletvekili, herhangi bir meclis veya encümen üyelerinin, dernek yöneticilerinin vs. seçimi. Demokratik ülkelerde çeşitli seçim sistemleri, değişik usullerle uygulanmaktadır. Seçim, yasama, yürütme ve yargı organlarının üyelerinin seçiminde de kullanılır.

  Modern dünyada genel manada kabul gören bugünkü seçim anlayışı aslında antik Yunan'daki seçimlerden hayli farklıdır. Zira oligarşik nitelikler taşıyan bu sistemde siyasi pozisyonlara atamalar genellikle kura yöntemiyle yapılırdı.

  Siyaset teorilerine göre devlet ve hükümetin otoritesi yönettikleri insanların ona rıza göstermesi ile ortaya çıkar ve bu durumu somutlaştırmanın temel yolu da seçimdir. Bütün dünyada genel kabul gören yaklaşımlar uyarınca tüm seçimler adil ve özgür bir ortamda yapılmalıdır.

+ Yorum Gönder