+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda PeyGamBer EfendimiZin AyaK iZi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. wody
  Devamlı Üye

  PeyGamBer EfendimiZin AyaK iZi
  Peygamber Efendimizin Ayak izi Resimleri

  Peygamber Efendimizin ayak izleri kutsal emanetler arasında bugüne değin gelmiştir ve onu görmeyi nasip etmeyen Rabbim Biz onun ümmetine en azından ayak izini görmeyi nasip etmiştir. Topkapı sarayı olmak üzere toplam dört yerde ayak izi bulunuyor Peygamberimizin. Peygamber efendimize ait başka eşyalarla beraber muhafaza ediliyor.

  Hz. Muhammed'in ayak izi1.jpg.
  Hz. Muhammed'in ayak izi8.jpg.
  Hz. Muhammed'in ayak izi5.jpg.
  Hz. Muhammed'in ayak izi2.jpg.
  Hz. Muhammed'in ayak izi9.jpg.
  Hz. Muhammed'in ayak izi6.jpg.
  Hz. Muhammed'in ayak izi3.jpg.
  hz.-muhammedin-ayak-izi.jpg.
  hz.-muhammedin-ayak-izi7.jpg
  Hz. Muhammed'in ayak izi4.jpg.


  Topkapı Sarayı'nda kutsal emanetler bölümünde korunmaktadır.
  Kadem-i Şerif: Peygamber Efendimiz (sav)'den günümüze kadar ulaşan mukaddes emanetlerden olan, taş ve tuğla zemin üzerinde bulunan ayak izleridir. İstanbul'da toplam dört yerde bulunmaktadır

  Eyüp Sultan Camii.
  Topkapı Sarayı.
  I.Abdülhamit Türbesi.
  III.Mustafa Türbesi , III.Selim Türbesi 2. NAZLI
  Bayan Üye

  Hz. Muhammed'in Ayak izi Nasıl Oluştu


  Resulullah (s.a.v.) Efendimizin ayak izinin İslam literatüründeki ismi Nakş-ı Kadem-i Şeriftir. Peygamber (s.a.v.) Efendimizin ayak izinin oluşumu şöyle tarif edilmektedir:
  [ Resulullah Efendimiz (s.a.v.)’in bir mucizesi de yumuşak maddelere örneğin kuma bastığı zaman ayak izlerinin belli olmaması ancak, taşa ve sert maddelere bastığında izlerin çıkması idi.
  Mübarek ayağının bastığı ayrıca iz bıraktığı bazı taş vede mermerler bir yadigar olarak asırlarca saklanmış bizzat elden ele emanet edilerek bereketlenilmiştir. Bilhassa Müslüman devlet adamları, padişahlar bu değerli yadigarları kayda değer yerlerde özel muhafaza altına alarak, saklayıp, ziyaret etmişler ve de ettirmişlerdir.]
  Türkiyede bulunan ayak izi ise, İstanbul, Topkapı Sarayında Mukaddes Emanetler Dairesinde korunmaktadır. Resulullah (s.a.v.) Efendimizin, Miraca çıkarken bastığı kayanın üzerine çıkan mübarek ayak izidir ayrıca Hırka-i Saadet odasında bir dolap içinde muhafaza edilmektedir. Peygamberimiz (s.a.v.) Miraca çıkarken bastıkları bu mübarek kayanın üzerine Kubbet-üs-Sahra adıyla bilinen bina imal edilmiştir.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimizin ayak izlerinin olduğu yerlerden biri de Miraca çıkarken bastığı kayada oluşan ayak izidir bu Topkapı sarayın da mukkaddes emanetler bölümünde saklanmaktadır.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimize dair bu dünyada bir kaç şey kalmıştır. bunlardan biride peygamber efendimizin ayak izidir. peygamber efendimizin ayak izi topkapı sarayında bulunmakta ve kutsal emanet bölümünde korunmaktadır.

+ Yorum Gönder


peygamber efendimizin ayak izi nasıl oluştu,  peygamber efendimizin ayak izi