+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Bizans İmparatoru Heraklius'a Gönderilen Mektup Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Bizans İmparatoru Heraklius'a Gönderilen Mektup
  Bizans İmparatoru Heraklius'a Gönderilen Mektup

  Hz. Muhammed (sav)'in, Bizans İmparatoru Heraklius'a gönderdiği mektup da Ehl-i Kitab'a yapılacak davette Kuran'dan ayetlerin kullanılmasının gerektiğini gösteren hikmetli bir örnektir. Peygamber Efendimiz (sav), mektubunda daha önce aktarılan Al-i İmran Suresi 64. ayetini, yazarak tebliğ yapmıştır.

  Bismillahirrahmanirrahim,
  Allah'ın kulu ve elçisi Muhammed'den, Bizanslıların büyük reisi Herakliyus'a: “Selam hakikat yolunu izleyene (olsun)! İlave edeyim ki, seni bütün olarak İslam'a davet ediyorum. İslam'ı kabul et ki felah bulasın. İslam'ı kabul et ki Allah değerini iki kat artırsın. Ama eğer kaçınırsan, tebeanın günahı da senin üzerine yüklenecektir. Ve siz, ey Kitab-ı Mukaddes'in insanları (Ey Ehl-i Kitab!) sizinle bizim aramızda aynı olan bir söze doğru geliniz; ki biz ancak Allah'a taparız, O'na hiçbir şeyi ortak koşmayız ve aramızda kimse kimseyi, Allah'ın dışında sahib (Rab) edinmez. İmdi, eğer kaçınırlarsa, şöyle deyiniz: Şahit olun biz Müslümanlardanız (Allah'a teslim olanlarız). 2. Fatma
  Administrator

  Bizans İmparatoru Herakleios'un doğum yeri kesin olarak bilinememekteyse de Roma Afrikasında büyümüş olduğu sanılmaktadır. Resûlullah, Bizans’ın Ninova zaferinden sonra, Dihyet’ul-Kelbî’yi İmparator Heraklius’a elçi gönderdi.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimizin peygamberlik görevinden biride insanları allahın yoluna davet etmek yani islamiyeti yaymaktır. bunun için bir çok devlet büyüğüne mektuplar göndermiş ve çok güzel bir dille onları islamiyete davet etmiştir. bu devlet büyüklerinden biride bizans imparatoru herakliustur.
+ Yorum Gönder