+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Peygamber Efendimizin Kul Hakkına Verdiği Önem Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Peygamber Efendimizin Kul Hakkına Verdiği Önem
  Peygamber Efendimizin Kul Hakkına Verdiği Önem  Herkes nefesini tutmuş bekliyordu. Çünkü az evvel Hazreti Peygamber, “Bende bir hakkı olan varsa gelsin alsın” dediğinde, orada bulunan sahabelerden biri; “evet, benim bir alacağım var. Bir gün kırbacınızın ucu o sıra açık olan sırtıma değmişti de, canım yanmıştı” dedi.

  Hz. Peygamber hiç tereddüt etmeden üstündeki kıyafeti sıyırdı, arkasını döndü ve ‘vur’ dedi.

  Herkes şaşkındı. O sahabe hemen koşturdu ve elini yüzünü Hz. Peygamber’in mübarek sırtına sürdü, doyasıya öptü.

  Herkes şaşkındı. O sahabe hemen koşturdu ve elini yüzünü Hz. Peygamber’in mübarek sırtına sürdü, doyasıya öptü.

  Hz. Peygamber bu davranışıyla, kul hakkının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiş oldu
 2. Fatma
  Administrator

  Haklar için sahibi ile helalleşmek gerekir. Kul hakkının affını Cenâb-ı Hak kula bırakmış. Müslüman olan insanla, olmayan arasında bir ayrım yoktur, yapılan her haksızlık kul hakkına girer. Peygamberimiz bir lokma haram yiyenin 40 gün duası ve ibadetinin kabul olmayacağını bildirmiştir. Eğer amelleri bu hakları ödemeye yetmezse, bu kişilerin günahlarından alınıp hak yiyenin günahlarına eklenir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimize göre kul hakkı çok önemliydi. hatta bir gün peygamber efendimiz bende bir hakkı olan varsa gelsin alsın demiştir. daha sonra bir sahabe benim bir alacağım var demiştir. peygamber efendimize kırbacının ucunun kendisine değdiğini belirtmiştir. peygamber efendimizde teredüt etmeden sırtı açmış ve gel hakkıını al demiş . bu hikayeden sonra kul hakkının ne kadar önemli olduğunu her halde anlamışsınızdır.
+ Yorum Gönder


islamda kul hakkına verilen önem,  kul hakkına verilen önem,  peygamber efendimizin kul hakkına verdiği önem ,  peygamberimizin kul hakkına verdiği önem,  peygamber efendimizin kul hakkına verdiği önem kısaca