+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Hz Muhammedin Dedesinin ölümü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hz Muhammedin Dedesinin ölümü


  hz muhammedin dedesinin ölümü hakkında bilgi

 2. Asel
  Bayan Üye


  Hz Muhammedin Dedesinin ölümü Hakkında Bilgi


  Peygamber Efendimizin (asm) dedesidir. Vefatına kadar torununa en iyi şekilde baktıktan sonra, emaneti oğlu Ebu Talib'e devretmiştir. Künyesi Ebü'l-Haris Abdülmuttalib bin Haşim bin Abdülmenaf bin Kuseyy şeklindedir.

  Asıl adı Şeybe olan Abdülmuttalib Medine'de doğdu. Babası Haşim, annesi Selma'dır. Henüz sekiz yaşında iken babası vefat etti. Bu hadiseden sonra annesi ile birlikte bir süre Medine'de kaldıysa da, amcası Muttalib tarafından Mekke'ye götürüldü. Mekkeliler, onu Muttalib'in kölesi zannettiklerinden "Abdülmuttalib" (Muttalib'in kölesi) dediler. Bir rivayete göre, Şeybe'yi Muttalib'in yanında görenler kim olduğunu sorduklarında, nazar değmesin diye "kölemdir" dediği nakledilmektedir. (Salih Suruç, Kainatın Efendisi Peygamberimizin Hayatı, 1. C., s. 25.) Muttalib'in, kendi karısına da yeğenini kölesi olarak tanıttığı rivayet edilmektedir. Bu tarihten sonra Şeybe adı yavaş yavaş unutularak Abdulmuttalib diye anılmaya devam etti ve bu lakapla meşhur oldu.


  Peygamber dedesi Abdülmuttalib, ruhunu teslim ederken, oğullarından Ebu Talib'e şöyle dedi:

  - Ey Ebu Talib! Bu oğlumu sana emanet ediyorum. Ona iyi bak, onu gözünün nuru gibi koru!..

  Resuller serverinin muhterem pederi Abdullah ile Ebu Talib, ana ve baba bir kardeş

  Ebu Talib, aynı zamanda nur çocuğunun da amcası

  Ecel rüzgârı can kandilini üflemek üzereyken mübarek torununun yüzünü ve gözünü öpen, saçlarını tel tel okşayan, yanaklarını koklayan Abdülmuttalib'in son sözü;

  - Ben âlemde böyle pırıltılar saçan güzel bir yüz ve böyle güzel koku nedir, bilmiyorum!
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimizin çok sevdiği dedesinin adı abdülmuttalibdir. hazreti muhammed annesi öldükten sonra dedesinin yanında kalmıştır. peygamber efendimizin dedesi öldükten sonra da emanet saydığı peygamber efendimizi oğlu ebu talibe emenet etmiştir.
+ Yorum Gönder