+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Peygamber Efendimiz Kaç Yıl Ramazan Orucu Tutmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Peygamber Efendimiz Kaç Yıl Ramazan Orucu Tutmuştur
  peygamber efendimiz kaç yıl ramazan orucu tutmuş 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Peygamber Efendimiz Kaç Yıl Ramazan Orucu Tutmuştur

  İslâm âlimleri, ramazan ayı orucunun, hicretin ikinci yılının Şaban ayında farz kılındığı ve peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in dokuz defa ramazan orucu tuttuğunda oybirliğine varmışlardır. Çünkü peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-, hicretin onbirinci yılının Rebiül-Evvel ayında vefât etmiştir.
  "el-İnsaf" kitabının yazarı şöyle demiştir:
  "Ramazan orucu, âlimlerin oybirliğiyle hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır.Buna göre, -yine- âlimlerin oybirliğiyle Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- dokuz defa ramazan orucu tutmuştur."
  İmam Nevevî -Allah ona rahmet etsin- şöyle demiştir:
  "Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-, dokuz yıl ramazan orucunu tutmuştur.Çünkü ramazan orucu, hicretin ikinci yılının Şaban ayında farz kılınmıştır. peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- ise hicretin onbirinci yılının Rebiül-Evvel ayında vefât etmiştir."
  Yine bu konuda Şeyhuslislâm İbn-i Teymiyye'nin -Allah ona rahmet etsin- "Mecmû'ul-Fetâvâ"; c: 2, s: 2 adlı eserine bakabilirsiniz.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ramazan ayında tutulan oruç hicretin ikinci yılında müslümanlara farz kılınmıştır. o günden başlayarak tutmaya başladıysa peygamber efendimiz o zaman dünya hayatı boyunca dokuz defa ramazan orucunu tutmuştur.
 4. Ziyaretçi
  qrucu kımler tutar

+ Yorum Gönder