+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Peygamberimizin Şekil ve Şemali Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Peygamberimizin Şekil ve Şemali
  PEYGAMBERİMİZİN ŞEKİL VE ŞEMÂLİ

  Gerek Peygamberler ve gerekse diğer tarihi şahsiyetler arasında Peygamberimiz (s.a.v.) kadar şekil ve şemaili nesilden nesile aktarılmak suretiyle kesin bir şekilde ve bütün özellikleriyL bilinen bir başka şahıs gösterilemez. Çünkü, Müslümanlar onu canları dahil her şeylerinden fazla sevdiklerinden ona ait her şeyde olduğu gibi bu konuda da en büyük itina ve hassasiyeti göstermişler böylece O'nu nesilden nesile en sağlam bir şekilde ve bütün özellikleriyle tanıtmışlardır.
  Peygamberimiz (s.a.v.)'in şekil ve şemaline dair manzum ve mensur bütün kaynaklar eserlerde genişçe yer erilmiş ve bu mevzu en başta olarak ania-tılmışttr.

  Peygamberimiz (s.a.v.)'in şekil ve şemâliyle ilgili bir çok nakil vardır. Biz bunlardan birini zikredeceğiz. Hz. Ali diyor ki:
  "Peygamber (s.a.v.) ne uzun ne de kısa boylu idi. Herkesten ayrılan bir orta boylu idi. El ve ayak parmaklan irice, başı büyükçe idi. Omuzları, dizleri ve bilekleri kemikli idi. Göğsünden, göbeğine kadar çizgi şeklinde uzanan ince tüyler vardı. Yürürken ayaklarını sürümez, adımlarını canlı ve uzun atar; sanki yüksekten iner gibi önüne eğilirdi.
  Saçı, ne tam kıvırcık, ne de düzdü (hareli idi). Yüzü, çok yuvarlak değildi. Teni, kırmızı ile karışık beyazdı.
  Gözleri, büyükçe idi. Göz bebeklerinin siyahı, çok (koyu) siyahtı. Kirpikleri sık ve uzundu.
  Kendisi ne zayıf, ne de şişmandı. Uzuvları kıllı değildi. Bakmak istediği tarafa,, bütün vücudu ile dönerek bakardı. İki küreği arası enli, kendisinin peygamberin hâtemi (sonuncusu) olduğu omuz kürekleri arasındaki Peygamberlik taminden belli idi.
  İnsanların en coşkun ve en cömert gönüllüsü, en doğru sözlüsü ve en yumuşak tabiathsıydı.
  Kavim ve kabile yönünden de en şereflisi idi.

  Onu birden bire görenler, manevi vakar ve heybetinden sarsılırlar, kendisini yakından tanıyınca da, ona en derin sevgi ile bağlanırlardı. O'nun yüce haslet ve meziyetlerini anlatmak isteyen: (Ben, ne ondan önce, ne de sonra onun bir benzerini görmedim!) demekten kendisini alamazdı." 2. ismail
  Devamlı Üye

  Peygamberimiz onun resimlerinin çizilmesine izin vermemiş çünkü o vefat edince müslümanın o resmi yüceltip sonra tapmaya başlama ve daha sonra dinden çıkma dini yanlış yola saptırma potansiyeli var hatta gölgesine oturduğu bir ağaç varmış bu durumu göz önünde bulunduran ashabı o ağacı kesmiş ama tepki verenlere de durumu bildirmiş
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamberler arasında şekli ve şemalinin nasıl olduğu kesinlik olan sadece peygamber efendimizdir. çünkü peygamber efendimiz müslümanlar tarafından çok sevilir ve onunla ilgili hiç bir şey unutulmazdı. tıpkı şekli şemali gibi.
+ Yorum Gönder