+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda NEVŞEHİR Şehir Rehberi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  NEVŞEHİR Şehir Rehberi
  NEVŞEHİR Şehir Rehberi  Kapadokya Bölgesinin en önemli şehirleriden olan Nevşehir ili, doğa ve tarihin bütünleştiği en güzel yerlerden biridir. Coğrafi olaylar peribacalarını oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da, bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır

  Nevşehir ilinin ilçeleri; Acıgöl, Avanos, Derinkuyu, Gülşehri, Hacıbektaş, Kozaklı ve Ürgüp'tür.

  Avanos
  Nevşehir'in 18 km kuzeyinde olan Avanos'un antik dönemdeki adı Venessa'dır. Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan ilçede seramik yapım geleneği Hititlerden beri süregelmektedir. Kızılırmak'ın getirdiği kırmızı toprak ve milden elde edilen seramik çamuru, Avanoslu seramik sanatçılarının elinde şekil almaktadır

  Ürgüp
  Nevşehir'in 20 km doğusunda olan Ürgüp Kapadokya Bölgesinin en önemli merkezlerindendir. Göreme'de olduğu gibi tarihsel süreç içerisinde çok sayıda isme sahip olmuştur. Bizans Döneminde Osiana (Assiana), Hagios Prokopios; Selçuklular Dönemi'nde Başhisar; Osmanlılar zamanında Burgut kalesi; Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren de Ürgüp adıyla anılmıştır.

  Hacıbektaş
  Nevşehir-Kırşehir yolu üzerinde Nevşehir'e 45 km uzaklıkta olan Hacı Bektaş, ilçe merkezinde yapılan kazılar sonucunda Eski Tunç Çağı, Hitit, Frig, Hellenistik ve Roma Dönemi'ne ait ele geçen eserler, Hacıbektaş Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

  Hacı Bektaş yakınlarındaki Karaburna köyü yakınlarında Topada ve Sivasa'da olduğu gibi Geç Hitit Dönemi'ne ait Hitit hiyeroflifi ile yazılmış Karaburna kaya anıtı bulunmaktadır.

  Gülşehir
  Nevşehir'e 20 km. uzaklıktadır. Osmanlı Sadrazamı Karavezir Mehmet Seyyid Paşa'nın yaptırdığı külliye; cami, medrese ve çeşmeden oluşmaktadır. İlçedeki Aziz Jean Kilisesi ve Sivasa Gökçetoprak yeraltı şehri görülmeye değer yerlerdendir.

  Kozaklı
  Nevşehir' in yaklaşık 100 km.kuzeyinde yer alan Kozaklı sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Kozaklı kaplıcaları, Batı Alman kaplıcaları Birliği sınıflamasına göre sodyumlu, kalsiyumlu, klorlü olup A ve C grubu şifalı sular grubuna girmektadir. Kozaklı kaplıcalarından iltihapı olmayan romatizmal hastalıkların, kireçlenmelerin, cilt hastalıklarının, kronik iltihaplı kadın hastalıklarının, damar sertliklerinin, mantar hastalıklarının tedavisinde başarılı sonuçlar alındığı gözlenmiştir.

  Acıgöl
  Aksaray-Nevşehir yolu üzerinde yer alan ve Nevşehir'e uzaklığı yaklaşık 20 km. olan Acıgöl'de tespit edilebilen en eski yerleşim M.Ö. VIII. yüzyıla aittir. Ağıllı köyü yakınlarındaki Topada Geç Hitit Dönemi'ne ait Hitit hiyeroglifi ile yazılmış kaya anıtında bölgenin siyasi durumu ve liderinin icraatları ile ilgili bilgiler yer almaktadır.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Örenyerleri

  Nevşehir Müzesi
  Zelve – Avanos – Aktepe
  Çavuşin Kilisesi – Avanos – Çavuşin
  Kaymaklı Yeraltı Şehri – Kaymaklı Kasabası
  Derinkuyu Yeraltı Şehri – Derinkuyu
  Açıksaray – Gülşehir
  St. Jean Kilisesi – Gülşehir
  Özkonak Yeraltı Şehri – Avanos – Özkonak Kasabası
  Mazi Yeraltı Şehri – Ürgüp
  Tatlaring Kilisesi – Acıgöl
  Paşabağları – Avanos – Çavuşin
  Ürgüp Müzesi
  M. Paşa Kiliseleri – Ürgüp – Mustafapaşa
  Pancarlı Kilisesi – Ürgüp – Mustafapaşa
  Üzümlü Kilise ve Çev. – Ürgüp – Ortahisar
  Hallaç Manastırı – Ürgüp – Ortahisar
  Sete. Teodore Kilis. – Ürgüp – Yeşilöz
  Hacı Bektaşi Veli Kültür Müzesi
  Suluca Karahöyük – Hacıbektaş
  İlicek Höyük – İlicek Köyü
  Kayaaltı Höyük – Kayaaltı Köyü
  Abdal Kalesi – Kızılöz Çiftliği
  Kalehöyük – Karaburma
+ Yorum Gönder