+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda İç Anadolu Bölgesi Akarsu ve gölleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  İç Anadolu Bölgesi Akarsu ve gölleri
  İç Anadolu Bölgesi Akarsu ve gölleri  İç Anadolu Bölgesi'nin en önemli akarsuları Kızılırmak, Sakarya Nehri, Porsuk ve Delice çayları¤dır. Bu bölge akarsuları kapalı havzada akan sel rejimli akarsulardır. İlkbahar yağışlarıyla taşar, ya¤zın kuruyacak hale gelir.

  İç Anadolu Bölgesi'nin güney kesimleri sularını deniz¤lere gönderemez. Bu nedenle kapalı havzalar geniş bir alan kaplar. Kapalı havzaların geniş olanları, Kon¤ya Ovası, Tuz Gölü ve Akşehir - Eber gölleri çevre¤sinde yer alır. Seyfe Gölü, Sultan Sazlığı (Yaygölü) gibi küçük kapalı havzalar da bulunmaktadır. İç Ana¤dolu Bölgesi'nin büyük bir bölümü sularını Kızılırmak, Sakarya ve Yeşilırmak'ın kolu olan Çekerek suyu sa¤yesinde Karadeniz'e gönderir. Güneydoğusundaki Uzunyayla yöresi, sularını Seyhan'ın kolu olan Zamantı suyu sayesinde Akdeniz'e gönderir. Sel rejimli akarsuların en fazla bulunduğu bölgedir.

  Bölgenin en büyük gölü Tuz Gölü'dür. Bu göl bu¤harlaşmanın etkisiyle yazın büyük ölçüde kurumakta¤dır. Tuz Gölü, tektonik oluşumludur. Derinliği fazla de¤ğildir. Gölün alanı kışın ve ilkbaharda fazla alan kapla¤dığı halde, yazın buharlaşma ve beslenme yetersizli¤ğinden dolayı kapladığı alan azalır. Tuz ihtiyacımızın %30'unu karşılar. Diğer önemli gölleri ise Akşehir, Eber, Ilgın (Çavuşçu), Tuzla, Seyfe, Mogan ve Sultanısalak-i mekip gölleridir. Sakarya nehri üzerinde ise Sarıyar ve Gökçekaya barajları bulunur. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Iç anadolu bölgesinin en önemli sulari porsuk, kizilirmak, sakarya nehri ve delice çaylaridir. Iç anadoludaki su havzalari kapali havza şeklindedir. Kapali havza olmalari nedeni ile kişin su ile taşarken yazin neredeyse tamamen kurumaktadirlar.
+ Yorum Gönder


iç anadolu bölgesinin akarsu ve gölleri,  iç anadolu bölgesi akarsu ve gölleri,  iç anadolu bölgesinin gölleri ve akarsuları,  iç anadolunun akarsu ve gölleri,  iç anadolu bölgesi gölleri ve akarsuları,  iç anadolu bölgesinin akarsuları ve gölleri