+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Ankara Hacı Bayram Camii Hakkında Kısaca Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Ankara Hacı Bayram Camii Hakkında Kısaca Bilgiler
  Ankara Hacı Bayram Camii Hakkında Kısaca Bilgiler

  Hacı Bayram Camii : Ulus'ta Augustus Tapınağı'nın bitişiğinde yer alan cami, 1427-1428 yıllarında Hacı Bayram Veli tarafından yaptırılmıştır. Doğu duvarı Augustus Tapınağı’na, güney duvarı Hacı Bayram Türbesi’ne dayanır.
  Selçuklu mimarisi stilinde inşa edilmiş olan cami Mimar Sinan tarafından onarılmıştır. Uzunlamasına dikdörtgen planlı, taş kaideli, tuğla duvarlı, kiremit çatılı bir yapıdır. Türbenin güneydoğu duvarında yükselen iki şerefeli minaresi kare planlı, taş kaideli ve silindirik tuğla gövdelidir. Alt pencereler dışta sivri kemerli nişlerle kuşatılmıştır. Üst pencereler sivri tuğla kemerlidir. Ahşap mihrabı 17. yüzyıl sonunda ünlü Nakkaş Mustafa tarafından işlenmiş olan cami daha sonra Kütahya çinileri ile süslenmiştir. Sanat değeri yönünden ilgi çekici olan bu cami halen Ankara'nın en önemli camilerinden birisidir 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Ankara Ulusta bulunan hacı bayram cami ve hacı bayram veli türbesi Ankaraya gidildiğinde ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Hacı Bayram Veli türbesi insana bir iç huzuru vermektedir. Hacı Bayram Veli camisi Ankaranın en önemli camisidir.
+ Yorum Gönder


hacı bayram camii hakkında bilgi,  hacı bayram camii hakkında kısa bilgi,  hacı bayram camii ile ilgili bilgi,  hacı bayram veli camii hakkında bilgi,  hacı bayram veli camii hakkında kısa bilgi,  hacı bayram cami hakkında kısa bilgi