+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Kapadokya'da Turizm Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kapadokya'da Turizm
  Kapadokya'da Turizm

  Kapadokyada profesyonel turizm pansiyonculuk ile başladı. Bir biçimde turistler kendi başlarına gelir ( Buna pasan turist denir ) , kendi kendine gezer sonrasında da ya güneye veya İstanbul'a geçip seyahatine devam ederdi. Kapadokya'da turizm pasan turisti yatırarak ve gezdiği yerlere bilet keserek para kazanç sağlama üstüne gelişti.

  Son senelerde kapadokya turizmcileri ehemmiyetli birşey keşfettiler. İnanılmaz bir tabii güzelliğe sahip olsanız da peribacalarının etrafını çevir, kapıya bir gişe koy, gelene geçene bilet sat ile turizm olmuyor. Kapadokya kelimesi tek başına kafi değil. Yanına birşeyler eklemek lazım. Kapadokya da balon turu, kapadokya da atlı safari, kapadokya da golf turnuvası gibi. Bu saydıklarımın hepsinin tek başına marka değeri ve tanıtma gücü mevcut. Tek başına balon gezisi sektörü 30 milyon dolarlık bir pazar oluşturmuş koşulda. Bu balon gezisi nedeniyle her sene kapadokya'ya fazladan 30 milyon dolar para giriyor demek.

  Dünyanın her yerinde bir antalya bir bodrum bir marmaris bulabilirsiniz fakat bir kapadokya daha bulamazsınız. Ha ucuz oteller açarsınız, dünyanın farklı yerine gidecek maddi imkanı olmayan kitleyi hedeflersiniz ve turizm merkezlerinize turist gelir. Fakat her yıl turist rakamında rekorlar kırsanız da turizm pastasından ehemmiyetli bir gelir payı kazanamazsınız. Türkiye'yi gerçek manada bir turizm cenneti şekline getirmenin yolu zengin turisti çekebilmekten geçmekte. Türkiyede gerçek zengin turisti çekebilme potansiyeli bulunan tek yer kapadokya. Bunu da benzersizliğine ve özgünlüğüne borçlu. Dilediği anda arzu ettiğini yapabilme özgürlüğüne sahip bulunan şahıslar için örneğin dubai antalya'dan daha ilginçtir zira orada farklı hiçbiryerde yapamayacağı şeyler yapabilir. Yelken otelde ya da palmiye adası' nda kalabilir. Herkes bae'ni petrol zengini zanneder fakat bae'nin ana gelir kaynağı ve zenginliğinin sebebi turizmdir.

  Bana göre artık kapadokya'da ne yapılması icap ettiği çok net belli. Benim görebildiklerim şunlar.

  İlk olarak kapadokya şu kültür turizmi etiketinden kurtulmak halinde. Bunu hiç sevmiyorum. Akedemisyenseniz kültürünüzü arttırma maksatlı geziler yaparsınız. Turistin 1. ve en ehemmiyetli gayesi eğlenmek ve farklı birşeyler yapmaktır. Kültür turizmi lafı baştan kütüphane gibi sıkıcı biryere gidiyormuşsunuz duyguyu veriyor.

  Kapadokya'nın en önemli farklılıklarından birtanesi de kiliseleri. Kiliseler freskler ve resimlerle kaplı. Fakat ne yazık ki fresklerin büyük çoğunluğu ağır tahribat görmüş. Azizlerin gözleri oyulmuş, üstlerine yazılar yazılmış, iç kısımlarda ateş yakılarak isle kapatılmaya çalışılmış. Kısacası kasten harab edilmiş. Tersinden zihnimizde yorumlayalım. örneğin mısır'a gidiyoruz ve orada osmanlı medeniyetine ait eserleri geziyoruz. Bir de bakıyoruz ki halk bu eserleri tahrip etmiş. Ne hissedebiliriz? Bölgede milyon dolarlar kazanan turizm şirketlerinin gelirlerinin ve devletimizin turizme ayırmış olduğu kaynakların bir kısmının restorasyona harcanması icap ediyor. Kapısında bilet kesip gezdiriyoruz fakat bana göre bu durumda hiç göstermesek ihtimal dahilinde de daha iyi.

  Bir sefer paşabağ vadisinde bir ışık gösterisi ne denk geldim. Sözle tarif edemeyeceğim kadar etkileyiciydi. Bunu gören bir kişinin yaşam boyu bir daha unutması ve farklı bir ortamda benzerini görebilmesi imkansız. Kapadokya'da sanat içerikli gösteri sektörünün bu doğrultuda gelişmesi lazım.

  Eğlenmeyen kişi para harcamaz. Eğlence sektörünün gelişmesi lazım. Fakat klasik bar, disko tarzında değil. Turizmcilerimizin birazcık yaratıcılıklarını zorlarlarsa dehşet düşünceler bulabileceklerine eminim.

  Tematik otelciliğin üstüne daha ziyade gidilmesi icap ediyor. Zaten turist kapadokya'ya geldiği andan başlamak üzere kendisini uzayda ya da apayrı bir dünyada gibi hissediyor. Bu atmosfer içerisinde adamı 4 duvar arasında konaklatırsanız, alalade ortamlarda yemek yedirirseniz olmaz. Kaya, mağara oteller bu noktada iyi iş yapıyor ve hizmet kalitelerini devamlı yükseltiyorlar fakat otellerde kalite beş yıldız üstüyken sokaklar 2 yıldızlı olmaz. Turizm işletmelerinin işletmelerine gösterdikleri özeni çevrelerine de göstermeleri icap ediyor.

  Yerli turizmcilerin devlet tanıtma yapmıyor, belediye turizmden anlamıyor şikayetleriyle oyalanmaktan vazgeçmesi icap ediyor. Hepsi değil fakat çoğunluk turizmciler yıllar boyu şikayet etmekle, birbirini kötülemekle ve turist kazıklamakla meşgul olurken elin kanadalısı geldi balonculuk işini başlattı, yok bilmem kim geldi butik otelciliği başlattı devlet tantımı, desteği olmadan işlerini büyüttüler. Kapadokyalı turizmci hala yapılanı izleyerek yoluna devam etmekte fakat arslan payını eskiden olduğu gibi sürekli dışardan gelenler alıyor. Değişiklik değişiklik değişiklik. Kapadokya'da başarının anahtarı bu. Gerçekten değişik birşeyler yaparsanız yaptığınız şey zaten kendi tanıtımını kendi kendine yapıyor. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Kapadokya turizmin başlangıcında pansyonların çok büyük bir payı vardır. Kapadokyada turizm pasan turistler üzerinden gelişim göstermiştir. Zamanla kapadokyadaki pansiyonlar gelir sağlamak için yetersiz gelmeye başladı artık kapadokyada at turları balon seferleri düzenlenir oldu.
+ Yorum Gönder