+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Sivas İsmini nerden almıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Sivas İsmini nerden almıştır
  Sivas İsmini nerden almıştır


  Rivâyete göre Sivas kurulmadan önce ulu ağaçlar altında kaynayan üç pınar varmış. Bu pınar Allahü teâlâya şükür, ana ve babaya minnet ve küçüklere şefkat duygularını ifâde edermiş. Bu üç pınara “Sipas Suyu” denirmiş. Zamanla mukaddes sayılan bu üç pınarın etrâfında küçük bir yerleşim merkezi kurulmuş ve “Sipas” ismi verilmiştir. Diğer bir rivâyete göre ise Sivas ismi eski kavimlerden“Sibasipler”den gelmektedir. Başka bir rivâyete göre “Ogüst şehri” mânâsına gelen “Sebast” kelimesinden gelmektedir. Sivas ilk çağlarda Talavra, Megalapolis, Karana ve Diyapolis isimleriyle anılmıştır.
  Sivas ismi için en kuvvetli rivâyet, Selçuklu Oğuz Türklerinin lehçesinde “üç değirmen” mânâsına gelen “Sebast” kelimesinden gelmiş olmasıdır. Sebast ismi zamanla halk dilinde Sivas olarak yerleşmiştir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Bir rivayete göre sivas kurulmadan önce üç bölgede ulu ağaçlar altında üç pınar bulunurmuş. Bu üç pınara sipas denirmiş ve etrafında yerleşenlere bu bu pınarların ismi verildiği söylenmektedir. Başka bir rivayete göre eski kavimlerden olan sebasiplerden geldiği söylenmektedir.
+ Yorum Gönder