+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda İç anadolu volkanları , iç anadoludaki volkanlar nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İç anadolu volkanları , iç anadoludaki volkanlar nelerdir
  İç anadolu volkanları


  Ülkemizde genç volkanik alanların çok yaygın ve çeşitli volkanik şekiller yönünden zengin bölgemiz İç Anadolu'nun güney ve güneydoğusudur 60 milyon yıl önce 3 Jeolojik Zaman'da Toros dağlarının yükselmesi sırasında bu alanda yanardağlar faaliyete geçmiştir.
  Bu alanda Erciyes (3917 m), Melendiz (1898 m), Hasandağı (3268 m) yer alır Bunlardan Erciyes'in yüksek kısımları her mevsim karla kaplıdır ve kuzeyinde bir kilometre uzunluğunda dağ buzulu vardır

  Erciyes, Hasandağı ve ikisinin arasında kalan Göllüdağ'ın, bölgeye püskürttüğü lavlar ve
  volkanik küller, o dönemde bölgede yer alan göllerde birikerek yumuşak bir taş olan tüf'leri oluşturmuştur Tüf tabakasının üzeri yer yer sert bazalttan oluşan ince bir lav tabakasıyla örtülmüştür Zamanla bazalt çatlayıp parçalara ayrılmış ve yağmurlar çatlaklardan sızıp yumuşak tüfü aşındırmaya başlamıştır 2. Eleman
  Devamlı Üye

  İç anadolu bölgesinde bulunan volkanik dağlar erciyes dağı, hasan dağı, göllü dağı ve melendiz dağı bulunmaktadır. İç anadolu bölgesinde volkanik olmayan dağlarda bulunmaktadır.İç anadolu bölgesi ülkemizin volkanik dağ bakımından en zengin olan bölgesidir.
+ Yorum Gönder