+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda İç Anadolu Bölgesinin Turizm Özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İç Anadolu Bölgesinin Turizm Özellikleri nelerdir
  İç Anadolu Bölgesinin Turizm Özellikleri


  İc Anadolu Bolgesi.jpg

  İç Anadolu Bölgesinin Turizm Özellikleri Ulaşımın gelişmesi bölgenin turizm potansiyelinin değerlendirilmesini sağlamıştır. Bölgenin önemli turistik yerleri peribacaları, Ihlara vadisi, Derinkuyu’daki yeraltı kentleridir (Kapadokya). Konya’daki Selçuklu eserleri, Mevlana türbesi ve çeşitli yerlerdeki antik hitit kentleri önemli turistik değerlerdir.

  İç Anadolu Bölgesi, sağlık turizmi de gelişmiştir. Özellikle Eskişehir, Ankara, Konya, Niğde, Kayseri illerinde kaplıcalar bulunmaktadır. Bu yerleşim merkezlerinde bu maksatla kurulmuş dinlenme ve konaklama tesisleri yer alır. Bölgedeki Erciyes ve Elmadağ kayak turizmi açısından gelişmiş yerlerdir. Bölgede özellikle Ankara’da bulunan Anıtkabir, Atatürk müzesi, Etnografya müzesi insanların en sık uğradıkları yerler arasında yer almaktadır.

  İç Anadolu’da her yıl gerçekleştirilen, Kayseri Anadolu Fuarı ile Konya Fuarı başlıca turizm ve ticaret etkinliklerindendir. İç Anadolu Bölgesi’nde, Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı, Göreme Tarihi Milli Parkı ve Yozgat Çamlığı Milli Parkı gibi tarihi ve doğal yönden korumaya alınmış turizm alanları da bulunmaktadır.

  Sivas Kurtuluş Savaşının temellerinin atıldığı, Selçuklu devrinin dev eserleriyle süslü, yüzölçümü bakımından Konya’dan sonra ikinci sırada yer alan bir il. Sivas ili topraklarının büyük kısmı İç Anadolu Bölgesi’nin yukarı Kızılırmak bölümünde diğer kısımları ise Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesinde olup, 35° 50′ ve 38° 14′ doğu boylamları ile 38° 32′ ve 40° 16° kuzey enlemleri arasında yer alır.

 2. Betul
  Devamlı Üye

  Aslında İç Anadolu Bölgesi Turizm özellikleri ulaşımın gelişmesi ile bölgenin tüm turizm potansiyelini arttırmış. Bu yüzden bu bölgenin önemli turistik yerleri Peribacaları ya da daha buna benzer yerlerdir.
+ Yorum Gönder


iç anadolu bölgesi,  iç anadolu,  iç anadolu bölgesinin özellikleri nelerdir,  iç anadolu bölgesinin resmi,  iç anadolu bölgesinin resimleri,  iç anadolu turistik yerleri