+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Çapanoğlu Çeşmesi nerde, Çapanoğlu Çeşmesi hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Çapanoğlu Çeşmesi nerde, Çapanoğlu Çeşmesi hakkında bilgi
  Çapanoğlu Çeşmesi hakkında bilgi


  Yozgat il merkezinde, İstanbulluoğlu Mahallesi’nde Cumhuriyet Meydanı yakınında bulunan Çapanoğlu Camisi’nin avlu duvarının önündeki bu çeşmeyi camiyi yaptıran Çapanoğlu Mustafa Bey 1780 yılında yaptırmıştır.

  Çeşme beyaz kesme taştan yapılmış, anıtsal görünümlü bir yapıdır. Çeşme dışbükey gövdeli olup, cephesi enine ve boyuna silmelerle üç ayrı bölüme ayrılmıştır. Bunlardan boyuna olan silmeler köşelerde başlıklı ve yarı paye durumunda çıkıntılar meydana getirmiştir. Enine bölmelerin en alt bölümündeki silmelerle cephe görünümü üçe ayrılmıştır. Her bölümün içerisine de musluk ve oluk taşı yerleştirilmiştir. Çeşmenin üst kısmında bir frizden sonra üç sıra halinde dışa taşkınlık yapan bir profille cephe sınırlandırılmıştır. Bu bölümlerin içerisi de üç sağır nişe ayrılmıştır. Çeşmenin alınlık kısmının ortası sivri kemerlidir. Ve kemer açıklıklarında yuvarlak birer saate yer verilmiştir.

  Çeşme yapı üslubu ve bezeme olarak barok özellik göstermektedir. Çeşme üzerindeki yazı kitabeleri yer yer kazınmıştır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Çapanoğlu Çeşmesi Yozgat il merkezinde, İstanbulluoğlu mahallesinde bulunan Çapanoğlu caminin bahçesinde bulunan çeşmenin çapanoğlu Mustafa Bey tarafından yaptırılmıştır. Çapanoğlu çeşmesi barok usulu ile yapılmıştır.
+ Yorum Gönder