+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Arkeoloji Müzesi (Karslıoğlu Konağı), Arkeoloji Müzesi Yozgat Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Arkeoloji Müzesi (Karslıoğlu Konağı), Arkeoloji Müzesi Yozgat
  Arkeoloji Müzesi Yozgat


  Yozgat il merkezi Sungurlu Sokak’ta, Karslıoğlu ailesine ait konak 1883 yılında yaptırılmıştır. XIX. yüzyıl barok etkisindeki bu konakta Atatürk Yozgat’a ikinci gelişinde konuk edilmiştir. Konak 1936 yılından itibaren konut olarak kullanılmıştır. Kültür Bakanlığı tarafından 1979 yılında kamulaştırılarak restore edilmiş ve Arkeoloji Müzesi olarak düzenlenmiştir.

  Konak dikdörtgen planlı iki katlı bir yapı olup, taş temel üzerine bağdadi tekniğinde yapılmış, üzeri ahşap çatı ile örtülmüştür. Girişte bir hol, bu holün iki yanında odalar bulunmaktadır. Holden çıkılan bir merdivenle üst katta bir hol etrafında yine odalar sıralanmıştır.

  Yapıda yöresel ağaç işçiliğinin en güzel örneklerine yer verilmiştir. Özellikle bu ağaç işleri tavan, kapı ve dolap kapaklarında görülmektedir. Müzede yöreden toplanan arkeolojik eserlere yer verilmiştir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Karslıoğlu konğı yozgat ilinde sungurlu ilçesinde yaptırılmış bir konaktır. Karslıoğlu konağı kültür bakanlığı tarafından restore edilmiş 1979 yılında kamulaştırılıp müzeye çevrilmiştir. 19 yy. da yapılan bu konak barok üslubu ile yapılmıştır.
+ Yorum Gönder