+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Yozgat Yöresinde Kadın Kıyafetleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yozgat Yöresinde Kadın Kıyafetleri
  Yozgat Yöresinde Kadın Kıyafetleri


  Kadın Kıyafetleri: Yozgat Yöresinde kadınlar eskiden şu parçalardan oluşan kıyafetleri giyerlerdi;

  Fes : Düz keçe dövülerek üçgen şekline getirilip başa oturtulur. Üzerine beyaz kumaş kare şeklinde kesilip, iğne ile işlenip yukarıya doğru daraltılır. Fesin ön kısmı altın paralar, işlemeler ve boncuklarla süslenir. Merkeze bağlı köylerde feslerin önünün ay yıldızla da süslendiği görülmektedir. Üzerine de kıvrak bağlanır.
  Cepken : Yuvarlak yakalı ve uzun kolludur. Önü açıktır. Her tarafı Gümüş, Altın veya düz simle işlenir. Genelde Şalvarla aynı renkte olup, birlikte giyilir.
  Şalvar : Şalvar üç etek altına giyilen ve cepken altına giyilen olmak üzere iki çeşittir. Çepken altına giyilen şalvar, çepkenle aynı kumaştan olup çepkendeki işlemeler şalvarda da vardır. Üç etek altına giyilen şalvar, tek renk olabileceği gibi işlemelide olabilir. Şalvarın bel kısmında bir iple bağlanabilmesi için iki parmak kalınlığında uçkurluk vardır.
  Entari : Üç eteğin içine giyilir. Yaka ağızları ve kollar kanefiçe denilen işleme ile süslenir. İşlemelerde kök boya ile boyanmış ipler ve canlı renkler kullanılır.
  Bel Boncuğu : Bel kuşağının incesi olup, boncuklarla ve püsküllerle süslenerek yapılmış ve kuşağın ucuna takılan bir parçadır.
  Çorap : Beyaz yün veya renkli yünlerden işlemeli çoraplardır.

  Günümüzde bu parçalardan oluşan kıyafetler sadece özel günlerde giyilmekte olup, kadın kıyafetleri boydan elbise ve etek ceket olarak görülmektedir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Yozgat ilinin yöresel kıyafetleri günümüzde sadece özel günlerde kullanılmaktadır. Modernleşmenin etkisi ile yöresel kıyafetler günlük kullanılmamaktadır. Eskiden giyilen yöresel kıyafetler olarak kadınlar fes, cepken, şalvar, entari ve çorak giyilmektedir. Günümüzde bayanlar elbise yada etek ve ceketten oluşan kıyafetler giymektedir.
+ Yorum Gönder