+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Konyaya İlk Ne Zaman Yerleşildi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Konyaya İlk Ne Zaman Yerleşildi
  Konyaya İlk Ne Zaman Yerleşildi

  konya3.jpg

  Konya, Türkiye'deki en eski yerleşim birimlerinden biridir. Konya'da yerleşimin Prehistorik (Tarih öncesi) çağdan başladığı görülmektedir. Konya'nın merkezinde yer alan ve aynı zamanda bir höyük olan, Anadolu Selçuklu sultanı II. Alaeddin Keykubad'a nispetle Alâeddin Tepesi adı verilen suni tepe ve çevresinde yapılan araştırmalar sonucu, Prehistorik çağ içinde gerek Neolitik (Cilalı Taş Devri) ve Kalkolitik ve gerekse Erken Bronz Çağlarına ait kültürel bulgulara rastlanmıştır.
  Yine Prehistorik çağa ait höyüklerden, merkeze 15 km mesafede yer alan ve Konya'nın bugünkü merkez Harmancık mahallesinde yer alan Karahöyük ve Konya Ovası üzerinde, bulunmuş en eski ve en gelişmiş Neolitik devir yerleşim merkezi olan Çatalhöyük bulunmaktadır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Konya ili pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir ilimizdir. Konya ilinde yapılan araştırmalar konya ilinin ilk çağlardan beri yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir. Konyadaki höyükler konyaya ilk çağlardan tunç devrinden bu yana yerleşen insanlar olduğunu göstermektedir.
+ Yorum Gönder


konyanın resimleri