+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda İhlara Vadisi'nin özelliği nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İhlara Vadisi'nin özelliği nedir
  İhlara Vadisi'nin özelliği


  Ihlara Vadisi belkide hepinizin hayatında birkez de olsa duyduğu ama görme fırsatı bulamadığı eşsiz güzellikleri içinde barındıran bir doğa güzelliğidir.

  Aksaraya 40 km uzaklıkta bulunan Ihlara vadisi Hasandağı volkanından püsküren lavları akarsuyun aşındırması sonucunda oluşmuştur.
  İhlara vadisi.jpg
  Ihlara vadisi 14 km uzunluğunda ve yer yer 150 metre yüksekliğinde olan çok geniş bir vadidir. Turistik gezilere açılmış olan vadiye tam sayamasamda yaklaşık olarak 390 merdivenle inilebiliyor. Merdivenler inerken sorun olmasada çıkışta baya zorluyor turistleri.

  Peki neler var bu vadinin içinde ki yerli ve yabancı turistler akın ediyor bu bölgeye?
  Evet yukardada söylemiştik turistlerin büyük ilgi gösterdiği Ihlara Vadisi doğal olarak oluşmuş bir güzellik olmasının yanısıra kayaların içine oyulmuş olan yapılarlada adından bahsettirmektedir.

  Vadi boyunca kayalara oyulmuş sayısız barınaklar, mezarlar ve kiliseler bulunmaktadır. Ihlara vadisi'nde kiliselerdeki süslemeler VI.yüzyılda başlayarak XIII. yüzyılın sonuna kadar devam etmiştir.

  Ihlara vadisi içerisinde ziyarete açılan toplam 6 tane kilise mevcuttur. Bunlar:

  Ağaçaltı Kilisesi
  Pürenliseki Kilisesi
  Kokar Kilise
  Yılanlı Kilise
  Aziz George (Kırkdamaltı) Kilisesi 2. Eleman
  Devamlı Üye

  İhlara vadisi Aksaraya 40 km uzaklıkta hasan dağının püskürttüğü lavların sular ile aşınması ile oluşmuştur. Ihlara vadisi turizme açılmış bir vadidir. Ihlara vadisinde 6 tane kilise bulunmaktadır. Ihlara vadisinde Ağaçaltı Kilisesi, Pürenliseki Kilisesi, Kokar Kilise, Yılanlı Kilise, Aziz George (Kırkdamaltı) Kilisesi bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder