+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Stereoid Tedavisini Kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Stereoid Tedavisini Kim Bulmuştur
  Stereoid Tedavisini Kim Bulmuştur

  Bedensel işlevlerimizi denetleyen ve değiştiren hormonların en önemlilerinden bir bölümü de steroid grubuna girenlerdir.
  Örneğin, kortizon, vücut sıvılarının ulaşım yollarından vücut dokularına olan yönelmelerini yönlendirir. Vücuttaki kortizon miktarı arttığında, ağrı ve şişkinliklerin yanı sıra iltihaplanmalar da ortaya çıkar. Sentetik kortizon içeren ilaçlarla yapılan tedavilerle, egzama, kolit ya da artrit gibi iltihaplı hastalıkların önüne geçilebilmektedir. Sentetik steroidlerin tıpta tedavi edici olarak ilk kullanımı, 1939 yılında ABD’nin Baltimore kentindeki John Hopkins Hastanesi’- nde, Dr. George Thorn tarafından gerçekleştirildi. Bu tedavi yönteminin en önemli yan etkileri olarak kemik incelmesi, kan basıncının yükselmesi ve aşırı kilo alma sayılabilir. Ancak yine de her yıl milyonlarca insan kortizonlu ilaçların bilinçli kullanımından büyük yarar görmektedir.
 2. Zarafet
  Üye

  Steroidler, kan tablosu üzerine önemli etkileri olan maddelerdir ve günümüzde egzojen steroid tedavisi bu nedenle oldukça sık kullanılmaktadır. Kandaki steroitler taşıyıcı proteinlere bağlıdırlar. Yüzlerce steroid vardır. Canlılardaki en büyük amacı hormon olmaktır.
+ Yorum Gönder