+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Uçurtmayı kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Uçurtmayı kim Bulmuştur
  Uçurtmayı kim Bulmuştur


  Günümüzden üç bin yıl önce, Çin’de uçurtma uçurulduğu biliniyor. Yazılı tarihten bin yıl önce yaşanmış olmasına karşın, bu konuda sayısız söylenti vardır. Bunlardan birine göre, Kungshu Phan adlı Çinli bir mühendisin yaptığı uçurtma, üç gün boyunca hiç alçalmadan uçtu. Bir başka söylentiye göre, bir savaşta, Çinli bir general, askerleriyle, kuşattığı kale arasındaki uzaklığı ölçmek için uçurtma kullandı. M.S. 1000 yıllarında, Uzakdoğu’da insanı havaya kaldırabilecek büyüklükte uçurtmalar yapıldığı biliniyor. Sık sık düzenlenen uçurtma yarışmalarının yanı sıra, uçurtmaların başka işlevleri de vardı. Örneğin bazı küçük uçurtmaların kuyruklarına bir kanca takılır ve balık avlamak için kullanılırdı.

  Ayrıca, inşaat sırasında, çatıdaki ustanın istediği bazı malzemeler de uçurtma aracılığıyla gönderilirdi. Avrupalılar, uçurtmayı Hollandalılar aracılığıyla 17. yüzyılın başında tanıdılar. 18. yüzyılda ise, tüm Avrupa uçurtma hastası oldu. 1800′lerde Bristol’da George Pocock adlı bir öğretmenin yaptığı dev uçurtma, dört-beş yolcuyu saatte 30 kilometrelik bir hızla kaldırabilecek güçteydi. Zamanla uçurtma, yalnızca eğlence aracı olmaktan çıktı ve bilime de büyük katkılarda bulundu. Havacılığın gelişiminde uçurtmanın yeri yadsınamayacağı gibi, etkisini uzay teknolojisinde bile gösterdi. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Uçurtma bilindiği gibi çeşitli şekiller ile yapılan bir şeydir. bu uçurtma bilindiği gibi uzun bir ipe bağlanır ve daha sonra rüzgar yardımı ile havada uçmaya başlar. ayrıca uçurtma uçurmak ne kadar basit gibi gözükse de aslın da çok zor olan bir şeydir. en azından uçurmayı bilmeyenler için.
+ Yorum Gönder