+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Otoyolu kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Otoyolu kim Bulmuştur
  Otoyolu kim Bulmuştur


  Dünyanın ilk otoyolu, Fransız mühendisler tarafından, Madagaskar’da yapıldı. Tamatave Limanı’nı başkent Antananarivo’ya bağlayan 140 mil uzunluğundaki bu otoyol, 10 Ocak 1901 günü hizmete girdi. Dünyanın ilk otoyolunun, böylesine uzak bir yörede yapılmış olması, ilk bakışta garip gelebilir. Bu bir bakıma, ilk havayolu şirketlerinin Afrika ve Güney Amerika’nın azgelişmiş ülkelerinde ortaya çıkmasına benzer. 20. yüzyılın başlarında, Tamatave ile Antananariva arasında henüz tren yolu bağlantısı yoktu. Fransızlar, başkent ile adanın bu en önemli limanı arasında, ilk otoyol denemesini yapmaya karar verdiler. Adanın ileri görüşlü ve enerjik Genel Valisi General Joseph S. Gallieni, bu projeyi onayladı. General Gallieni, bu ileri fikirliliğinin yanı sıra, 1. Dünya Savaşı’nda Fransız birliklerini cepheye taksi ile göndermesiyle de hatırlanır. 1896 yılında, otoyolun yapılması kararlaştırılınca, adada esir ticaretinin de büyük ölçüde önüne geçildi. Zira General Gallieni, 16 ile 60 yaşlan arasındaki tüm Madagaskarlıların ücret karşılığında yol yapımına katkıda bulunmalarını emretmişti. Bu emre uymayan, daha doğrusu uyamayan işsiz Madagaskarlılar ile yasa gereğince, sahiplerinden izin alamadıkları için para ödeyemeyen köleler, “tutuklanarak” 50 gün süreyle, belirli bir ücret karşılığında yol yapımında çalıştırıldılar.

  İşsizlerin çoğu, yeni bir iş bulmanın getirdiği rahatlıkla, yol yapımında çalışmaya cezalan bittikten sonra da devam ettiler. Köleler de aynı yolu izlediler. Zaten General Gallieni’nin amacı da buydu. Böylece hem köleler eski efendilerinden kurtuldular, hem de otoyolu bir an önce tamamlayabilecek bir işgücü kurulmuş oldu. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Oto yol bilindiği gibi trafiğin hızlı akması için yapılmış olan şeritli çift yönlü yoldur. bunun dışında bilindiği gibi oto yollarda giriş ve çıkış belirli noktalar da olmaktadır. son olarak bazı sayılı ülkeler de oto yollar ücretlidir ancak bazıların da sadece belli başlı araçların geçişi ücretlidir.
+ Yorum Gönder