+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Termosu Kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Termosu Kim Bulmuştur
  Termosu Kim Bulmuştur

  Termos.jpg


  Termos, sıvıları belli bir süre sıcak tutmaya yarayan plastik matara. Termosun bulunuşu insanların sıcak içecekleri yanlarında taşıma ihtiyacından ortaya çıkmıştır.Peki Termosu kim buldu…1892 yılında İskoçyalı kimyacı ve fizikçi James Dewar bu günkü adıyla termos olan vakumlu matarayı icat etmiştir. Halen bazı yerlerde termos yerine Dewarın matarası olarak da adlandırılmaktadır.

  Dewar’ın Alman asistanı Reinhold Burger bu cihazdaki ticari geleceği iyi gördü ve 1903′de Almanya’da patentini aldı. Hatta ismi için ödüllü bir yarışma dahi açtı. Kazanan isim Yunanca ‘ısı’ anlamına gelen ‘Thermos’ oldu. Vakumlu mataranın bulunmasından sonra 1904 yılında Thermos GMBH adında bir şirket kurularak, insanlar arasında hızla popüler olan termosu ticari olarak üretmeye ve satmaya başladı. İnsanlar vakumlu mataraya (vakum flask) artık termos demeye başladı.

  Termos’un bulunuşundan sonra bazı ilgi çekici bazı noktalar.

  Termos,1909 yılında Alaska Yukon pasific Furarında en değerli ve devrimsel dizayn ödülüne layık görüldü. 1911 yılında el ile imal edilen termoslar yerini makine ile imalata bıraktı. 1923 yılında daha büyük termoslar üretilerek sadece sıvıların taşınması değil yiyeceklerinde sıcak taşınmasına imkan tanındı.

  Termos en çok 1939 yılında 2. dünya dünya savaşında rol oynadı. İngiliz ordusu termosu askerlerin standart techizatlarının içerisine dahil etti.

  1957 yılından sonra termosun popülaritesi tüm dünyaya yayıldı. Bu tarihten sonra sadece yiyecek ve içecek değil ilaçların ve sağlıkla ilgili soğuk zincirlerinde özelliklle insülin ve kan torbalarının taşınmasında rol almaya başladı.

  Hatta daha da ilginci termos ile bu gün sadece içecek, yiyecek vesağlık malzemeleri değil bazı kimyasal elementler bile taşınmakta. Örneğin nitrojen, oksijen ve oldukça pahallı olan sıvı helyum… 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Termos bilindiği gibi içecekleri soğuk ise soğukluklarını koruyan sıcak ise sıcaklıklarını koruyan bir eşyadır. yani içinde bulunan içeceklerin sahip oldukları ısılarını korumaktadır. bunun dışında bu termoslar şekil olarak sürahilere benzeseler de farklı şekilleri de olabilmektedir.
+ Yorum Gönder