+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Sezaryeni kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Sezaryeni kim Bulmuştur
  Sezaryeni kim Bulmuştur

  Hem annenin hem de bebeğin sağ olarak kurtarıldığı ilk sezaryen ameliyatı, 1500 yılında İsviçre’nin Sigershauffen şehrinde yapıldı.
  Görevi, domuzları hadım etmek olan Jacob Nufer, gebe eşinin rahatsızlandığını görünce, büyük bir cesaret göstererek ameliyatı tek başına gerçekleştirdi. Araç olarak ise, yalnız domuzları hadım etmekte kullandığı malzeme lerden yararlandı. François Rosset’nin 1581 yılında Paris’te sezaryen üzerine yayınladığı kitaba göre, Bayan Nufer, ameliyattan sonra 77 yaşına kadar sağlıklı bir yaşam sürdü ve bu arada, birinde ikiz olmak üzere, beş normal doğum daha yaptı. Daha sonraki yıllarda, bu son bilgiyi değerlendiren bilim adamları, öykünün gerçekliğine ilişkin kuşkuya düştüle
 2. Zarafet
  Üye

  Anne adayların ilk tercihi normal doum olmalı. Bazı gerekli durumlarda tabiki doktorunuzun isteği üzedrine sezeryan gerektiren durumlarda olabilir. Bu durumlargenelikle; Doğum sırasında aşırı kanama olması, Normal doğum sırasında bebek kalp atımlarında yavaşlama olmas, Bebeğin boynuna kordon dolanması en sık görülen normal doğum engelleridir.
+ Yorum Gönder