+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Vektör hesabını kim bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Vektör hesabını kim bulmuştur
  Vektör hesabını kim bulmuştur 2. Asel
  Bayan Üye

  Vektör hesabını kim bulmuştur


  Vektör hesabı (vektör analizi, yöney hesabı veya yöney analizi de denilir), iki veya daha çok boyutlu (bazı sonuçlar — çapraz çarpımı içeren sonuçlar — sadece üç boyuta uygulanabilir) iç çarpım uzayındaki vektörlerin çok değişkenli gerçel analiziyle uğraşan bir matematik dalıdır. Fizik ve mühendislikte epey faydalı olan formül takımlarından ve problem çözme tekniklerini kapsamaktadır. Vektör hesabı köklerini kuaterniyon analizinden almaktadır ve Amerikan mühendis ve bilimadamı J. Willard Gibbs ve İngiliz mühendis Oliver Heaviside tarafından formüle edilmiştir.

  Vektör hesabı bir skaleri uzaydaki her noktaya bağlayan skaler alanlarla ve bir vektörü uzaydaki her noktaya bağlayan vektör alanı ile ilgilidir. Örneğin, bir yüzme havuzunun sıcaklığı bir skaler alandır: Her noktaya skaler sıcaklık değeri verilir. Aynı havuzdaki su akışı ise bir vektör alanıdır: Her noktaya bir hız vektörü verilir.
+ Yorum Gönder


vektörü kim buldu,  vektörleri kim bulmuştur,  vektörleri kim buldu,  vektör kim bulmuştur,  vektörü kim bulmuştur,  vektor nedir kim bulmustur