+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Fiziği Kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fiziği Kim Bulmuştur
  fiziği kim bulmuştur kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Fizik Hakkında Bilgi


  Fizik kelimesi yunanca ''Doğa'' anlamına gelen terimlerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle yakın zamana kadar fiziğe ''Doğa felsefesi'' gözüyle bakılıştır. Astronomi Kimya Biyoloji Jeoloji..v.s. de birer doğa bilimi olmalarına rağmen fiziğin en temel doğa bilimi ve aynı zamanda bu doğa bilimlerinin en önemli yardımcıları olduğu gerçektir. Diğer taraftan Tıp Mühendislikv.s. gibi uygulamalı bilimlerde çok kullanılan ve bazılarının temelini oluşturan Fizik ilk bakışta hiç ilgisi olmadığı düşünülen arkeoloji psikoloji tarihv.s. konularında da önemli bir yardımcıdır. Ancak konusu bakımından Fiziğe en yakın hatta Fizikle içiçe olan bilim öncelikle kimyadır.

  O halde Fizik hemen hemen tüm bilimlerin gelişmesine yardımcı olmakta ve bir çok konuda onlarla iş birliği yapmaktadır. Bu işbirliğinden şüphesiz Fizikte yararlanmakta ve gelişmektedir. Fiziğin en yakın yardımcısı ise Matematiktir. Matematik bilimi kısaca Fiziğin dilidir.

  Temel doğa bilimi olan Fizik evrenin sırlarını madde yapısını ve bunların arasındaki etkileşimlerini açıklamaya çalışırken Fiziğin başlıca iki metodu vardır; bunlar gözlem ve deneydir. Doğa olaylarının çeşitli duyu organlarını etkilemeleri sonucu Fizikte çeşitli kolların gelişmesi sağlanmıştır. Bu sebeple görme duyusunu uyandıran ışıkla beraber Fiziğin bir kolu olan optik gelişmiştir. Aynı şekilde işitme ile akustik sıcak soğuk duygusu ile termodinamikv.s. fizik konuları ortaya çıkmıştır.Bunların yanı sıra elektromagnetima gibi doğrudan duyu organlarını etkilemeyen kolların da gelişmiştir. Fiziğin 19. yüzyılın sonuna kadar geçirdiği aşamalarda geçirdiği aşamalarda her ne kadar mekanik temel ise de birbirinden bağımsız olarak incelenen Fizik konuları klasik fizik altında toplanabilir. 20. yüzyılın başından itibaren klasik fizik kurallarından daha değişik ancak çok daha mantıklı ve mükemmel sonuçlar elde edilmiştir. Bu tür modellerle olayı açıklayan Fizik kolları ise Modern Fizik adı altında toplanmıştır. Fizik eğitimi bugünde gerçeğe çok yakın sonuçlar veren Klasik Fizikle başlamaktadır.

  Galilei Roma'nın en saygın fizikçi bilim adamlarından birisiydi, fakat kendi ülkesinde sevilmiyordu, kendisi koyu bir hristiyan olmasına karşın bir sürü radikal hristiyan düşmanı vardı, ülkesinden kaçarak insanlığa daha çok yararı dokunabilirdi, ama o ülkesini canından daha çok sevdi, ülkesine döndü ve bir zindanda ölüme terkedildi

+ Yorum Gönder