+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda İlk Antibiyotik Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  İlk Antibiyotik Hakkında Bilgiler
  İlk Antibiyotik hakkında bilgiler

  İlk Antibiyotik

  Antibiyotikler, bakterileri insanlara zarar vermeden öldüren veya çoğalmalarını engelleyen maddelerdir.
  Alexander Fleming, 1928 yılında, tıp tarihinde devrim yaratan ilk antibiyotiği yani “penisilin” i bir rastlantı sonucu bulmuştur. Ancak bu maddenin uzun süre kalıcı olmasını başaramamıştır. Penisilinin bakteri öldürücü özellikleri birkaç gün içerisinde ortadan kalkmaktaydı.

  ilk-antibiyotik.jpg
  1940 yılında Oxford Üniversitesi’ nde çalışmalarını sürdüren Howard Florey ve Ernst Chain, penisilinin özelliklerinin kalıcı olmasını sağladılar. Florey, penisilini yani ilk saf antibiyotiği küften ayırmayı başardı.
  Bütün bu çalışmalarının sonucunda 1945 yılında Fleming, Florey ve Chain Nobel Tıp Ödülü’ nü paylaştılar.
  İlk kez antibiyotik terimini kullanan Selman Waksman, 1943 yılında verem hastalığının tedavisinde etkili ilk antibiyotik olan streptomisini buldu.
  Günümüzde en çok kullanılan antibiyotikler penisilin, sefalosporin, florokinolon ve vankomisin gibi antibiyotiklerdir. Antibiyotikler rastgele değil, her bakteriye uygun olacak şekilde kullanılmalıdır. Eğer bakteriler bir antibiyotiğe karşı direnç kazanırsa kişi o antibiyotikten bir daha fayda göremez.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Her canlı yaşamını sürdürebilmek için dış etkilerden korunmak zorundadır. Antibiyotikler etkili oldukları mikropların metabolik işlemlerine müdahale ederek çalışırlar.
+ Yorum Gönder