+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Verem Aşısını Kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Verem Aşısını Kim Bulmuştur
  verem aşısını kim bulmuştur kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Verem Aşısını Kim Bulmuştur Hakkında Bilgi

  Robert Koch
  Robert Koch 1843 Aralığında Orta Almanya’nın bir köyünde doğdu. Bu dağ köyünde çocuklar oyun oynamak için kalabalık gruplar meydana getirirlerdi.
  Bir madencinin oğlu olan Koch da bunlarda biriydi fakat bu çocuk bütün arkadaşları gibi gruplar içinde oynamanın yanı sıra sık sık yalnız başına kalıp çevresini incelemekten çok hoşlanırdı. Robert Koch çiçeklerin böceklerin adlarını öğreniyor kelebekleri inceliyor ve bu hayvanları hareket ettiren gücü araştırıyordu. Bir hamam böceği nefes alıp verebiliyor muydu ? Yüreği var mıydı ? Küçük Koch gelecekte bunları öğrenmeyi kafasına koymuştu.
  İlk orta öğrenimini başarıyla tamamladıktan sonra Tıp Fakültesine yazıldı. Ciddiliği ve çalışmasıyla dikkati çekiyor eğlenceye hiç zaman ayırmayarak durmadan okuyor ve sistemli bir şekilde araştırıyordu. 1862’de Tıp Fakültesini başarıyla bitirerek Hamburg Hastanesi doktor yardımcılıklarından birine atandı.
  Sabırlı çalışkan bir kişi olan Doktor Koch çevresindeki insanların kendisine üstün bir değer verdiklerini görüyor ve bu saygıyı kötüye kullanmayarak tükenmez bir çabayla araştırmalarına devam ediyordu. İnsanların hastalıkların pençesine düşmelerinden birden bire sararıp solarak mum gibi eriyip gitmelerinden hayrete düşüyor bunun nedenlerini öğrenmek istiyordu.
  Bu soruların cevaplarının laboratuarındaki mikroskopta gizli olduğunu biliyordu. 1880 yılında Berlin Sağlık Kurulu’na atandı. Bu atama onun araştırmalarını genişletmesine yaradı. Gerçekten de işe başladıktan iki yıl sonra verem hastalığıyla ilgili ilk önemli araştırması yayınlandı.
  1882 yılında bir gece hasta bir akciğer parçacığının dokuları içinde boyama usulüyle kahverengine boyanmış bir çok canlının kıpırdadığını gördü. İşte bunlar insanların bela olan verem hastalığının mikrobuydu.
  Bu önemli buluş bütün dünya bili alanında büyük bir ilgiyle karşılandı ve büyük yankılar uyandırdı. Bu arada bir çok bilgin ve doktorla birlikte Hindistan Afrika ve Japonya’ya geziye çıkan Koch uyku hastalığı malarya tifüs gibi hastalıklar üzerinde incelemeler yaptı. Kolera hastalığını meydana getiren vibrion basilini buldu. Bütün bu keşiflerinden ötürü de 1905 Nobel ödülünü kazandı.
  Yaşadığı sürece tıp konusundaki araştırmalarıyla insanlığa hizmet eden bir çok eser yayımlayan Dr.Koch 67 yaşındayken 1910 yılında kalp yetersizliğinden öldü

+ Yorum Gönder