+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Richter ölçeğini Kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Richter ölçeğini Kim Bulmuştur
  richter ölçeğini kim bulmuştur kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Richter Ölçeğini Hakkında Bilgi

  Richter Ölçeği

  Richter ölçeği ya da yerel magnitüd ölçeği, sismoloji´de kullanılan, dünya genelinde meydana gelen depremlerin aletsel büyüklüklerini ve sarsıntı oranını (magnitüd, İngilizce:magnitude) belirleyen ve sınıflara ayıran uluslararası ölçüm birimi. Günümüzde, özellikle büyük ölçekli depremlerde moment magnitüd ölçeği, Richter’in yerini almıştır. Rihter diye okunur.

  Tarihçesi

  Bu ölçek, 1935 senesinde Charles Francis Richter ve Beno Gutenberg tarafından Kaliforniya Teknik Enstitüsü´nde (California Institute of Technology) tasarlanıp, ilk olarak ML-ölçeği (yerel magnitüd İngilizce:Magnitude Local) olarak isimlendirilmiştir.

  Amerikan Sismoloji Derneği Bülteni´nde (Bulletin of the Seismological Society of America) “Bir enstrümental deprem şiddet ve sarsıntı oranı ölçeği” isimli (An instrumental Earthquake Magnitude Scale) bilimsel yayımlamada, Charles Francis Richter´in ilk defa K. Wadati´nin 1931´de yayımladığı, “bir enstrümental deprem ölçeği” fikrini Kaliforniya´da meydana gelen depremlerde uyguladığı belirtilmiştir.

  Richter Ölçeği İle Ölçülen En Şiddetli Depremlerden Bazıları

  1960 Şili depremi, ilk dönemde sadece 8,6 magnitüdü daha sonra çeşitli araştırma doğrultusunda (US Geological Surveys´de dahil) 9,5 ile tespit edilmiştir.

  24 Aralık 2004 Sumatra depremi, 9,5 magnitüdü, en son 9,0+ magnitüdlü deprem.

  27 Mart 1964 Prince William Sound, Alaska depremi, 9,2 magnitüdü

+ Yorum Gönder


richter ölçeğini kim bulmuştur