+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Olasılığı Kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Olasılığı Kim Bulmuştur
  olasılığı kim bulmuştur kısaca bilgi lazım bana aslında buluş değil sanki ama öyle tahmin ettim, buluş değilse hakkında bilgi yazabilirmisiniz.. 2. Diyar
  Yeni Üye

  Olasılık Hakkında

  Olasılık bir şeyin olmasının veya olmamasının matematiksel değeri veya olabilirlik yüzdesi, değeridir. Olasılık kuramı istatistik, matematik, bilim ve felsefe alanlarında mümkün olayların olabilirliği ve karmaşık sistemlerin altında yatan mekanik işlevler hakkında sonuçlar ortaya atmak için çok geniş bir şekilde kullanılmaktadır.

  Aristo’nun eserlerinin çevirilerinde olasılık sözcüğü, bir gerçeğin rastgelirliliğinin nicelikleştirilmesini ifade etmemektedir, ama bir fikrin ne kadarının genel olarak kabul edildiği ile ilgilidir.
  Orta Çağ ve sonra Rönesans Çağı’nda birbirini takip eden açıklamalar ve Aristo’nun eserlerinin çevirilerinde yapılan hatalar ile anlam kaymaları ortaya çıkıp bu sözcük bir fikirin olabilirliğinin tasarlanması anlamına gelmeye başlamıştır.

  XVI. Yüzyıl ve XVII. Yüzyıl’da etikle ilgili din biliminde bulunan olasıcılık bu anlamda ön plana gelmiştir. XVII. Yüzyıl’ın ikinci yarısında olasılık konusunun Blaise Pascal ve Pierre de Fermat tarafından matematiksel olarak incelenmeye başlanması ile olasılık sözcüğü modern anlamına doğru bir yol almıştır. Matematiksel modern olasılık kuramının geliştirilmesi XIX. Yüzyıl’da başlamıştır.

 3. Ziyaretçi
  1657de bu konuya eğilen ilk bilimsel yaklaşım Christiaan Huygens tarafından açıkca ortaya çıkarılmıştır.
  Jakob Bernoulli'nin (ölümünden sonra 1713de basılan) Ars Conjectandi adlı eseri ile 1718de basılan Abraham de Moivre'ın Doctrine of Chances adlı eseri olasılıklar teorisini matematik biliminin bir branşı olarak incelemektedirler.
+ Yorum Gönder


olasılığı kim bulmuştur,  olasılığı kim buldu,  olasiligi kim bulmustur,  olasılık kim tarafından hangi tarihte bulunmuştur,  olasılık kim tarafından bulunmuştur,  olasılığı kim bulmuş