+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İman ve İslam Forumunda Aşura gecesi ve gününde kılınacak (çok faziletli) namazlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Aşura gecesi ve gününde kılınacak (çok faziletli) namazlar

  Aşura gecesi ve gününde kılınacak (çok faziletli) namazlar hakkında


  Peygamber Efendimiz SAV buyuruyor (Hz Aişe RA'den rivayet): Aşure gecesi yada kılınamıyorsa günü, her rekatta Fatiha Sûresinden sonra 3 İhlâs-ı Şerif okuyarak 100 rekat namaz kılınırsa, (Gece kılınırsa 2 rekatta, gündüz 4 rekatta bir selam verilecek) arkasından 70 SübhenALLAHi velhamdülİLLAHi vela ilahe illALLAHu VALLALU ekber vela havle vela kuvvete illa bİLLAHil Aliyyil Aziym, 70 EstağfirULLAH, 70 Salavat-ı Şerife okursa;
  Bu kişi öldüğü zaman ALLAH'u Teâlâ o kişinin kabrini misk-ü amber doldurur ve kabre konan herkesin saçı başı kaşı kirpiği her tarafı kılları dağılır, bu namazı kılanın kabrinde saçları tüyleri dağılmaz. Mahşere çıktığında yüzü ayın ondördü gibi parlar, yeni gelinin kocasının evine gönderildiği gibi Cennete gönderilir.

  Aşure günü şu 4 rekat namaz kılanın (ALLAH'u Teâlâ Hazretlerinin mahşer günü hasımlarını razı etmesi niyetiyle)
  1.Rekatta; Fatiha'dan sonra, 11 İhlâs-ı Şerif
  2.Rekatta; Fatiha'dan sonra, 3 Kâfirun, 11 İhlâs-ı Şerif
  3.Rekatta; Fatiha'dan sonra, 1 Tekâsur, 11 İhlâs-ı Şerif
  4.Rekatta; Fatiha'dan sonra, 3 Ayet-el Kûrsi, 25 İhlâs-ı Şerif
  Bu namazı kılan kabir şiddetlerinden korunacak, ALLAH'u Teâlâ C.C. mahşer günü hasımlarını rıza edecek İNŞAALLAH.
  Aşure gecesi teheccüd namazı ve mümkünse tesbih namazı kılınmalıdır.

  Ayrıca kılabilen aşure gecesi teheccüd vaktinde ve aşure günü öğle ile ikindi arası, her rekatta Sure-i Fatiha'dan sonra 50 İhlâs-ı Şerif okuyarak 4 rekat namaz kılınmalı. Yine aşure günü kuşluk vakti aynı namaz 2 rekat olarak kılınmalı. Namazdan sonra 70 İstiğfar, 70 Salavat-ı Şerife, 70 La havle vela Kuvvete illa BİLLAHil Aliyyil Aziym söylenmeli.

  Aşura günü şu dua 10 defa yapılmalı: "SübhenALLAHi mil'el-mizân.Ve müntehe'l-îlmi ve mebleğa'r-rıza ve zinete'l-Arş"
  Önemli not: Dinimize göre gece önce gelir, gün sonra gelir. Hesaplarımızı ona göre yapalım. Yani Perşembe günü akşam ezanı okunduğunda Cuma gününe giriyoruz, ertesi gün akşam ezanı okununca Cuma günü bitiyor.
 2. Narkoz_1701
  Devamlı Üye

  Aşura gecesi ve gününde kılınacak (çok faziletli) namazlar emeğinize sağlık Allah razı olsun

 3. CrayzSharK
  Üye
  Aşura gecesi ve gününde kılınacak (çok faziletli) namazlar teşekkürler
 4. Beriwan
  Devamlı Üye
  aşure gecesi veya gününde fatihadan sonra üç ihlas süresi okunup bunu yüze tamamlarsanız arkasından salatlar okunursa o kişi öldüğünde kabri güzel kokularla donatılacaktır.

 5. Eleman
  Devamlı Üye
  Aşure günü muharrem aynın 10. günüdür.Bu gecede veya gününde kılınacak çok etkili bir namaz vardır. namaz şu şekilde kılınır. 100 rekat olarak kılınır ve her rekatta bir fatiha ve üç ihlas okunur gece okunursa 2 rekkatta bir gündüz kılınırsa 4 rekatta bir kere selam verilir. ardından salavat getiren kişi öldüğünde mezarda saçları, kirpiği, kaşı dağılmaz ve mezarı mis gibi kokar.

+ Yorum Gönder